80-lecie otwarcia Obserwatorium na górze Pop Iwan (2022 m n.p.m)
W dniach 28-29 lipca br. w Werchowynie (d. Żabie) i na szczycie góry Pop Iwan odbyły się obchody rocznicowe 80-lecia otwarcia Obserwatorium Astronomiczno - Meteorologicznego.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z redakcją „Kuriera Wileńskiego” oraz Wydziałem Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego przystąpiła w tym roku do realizacji projektu, mającego na celu digitalizację papierowych wydań dziennika „Kurier Wileński”.
W 2020 roku digitalizacji poddane zostaną numery pisma wydane w latach 1990-1999. W tym okresie rocznie ukazywało się około 6500 stron „Kuriera Wileńskiego”. Dziennik w wersji cyfrowej zostanie umieszczony w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej (www.pbc.uw.edu.pl), która bez opłat udostępnia prasę polonijną. Powstała ona w 2012 roku i aktualnie zawiera prawie 13 tys. tytułów. Polonijna Biblioteka Cyfrowa jest widoczna w Federacji Bibliotek Cyfrowych, a ta jest prezentowana w Europeanie, największej bibliotece cyfrowej gromadzącej zbiory związane z czasopismami z całej Europy.
„Kurier Wileński” wydawany jest na Litwie od 1990 roku. Dla Polaków żyjących na terenie tego kraju to redagowane w języku polskim pismo jest najważniejszym tytułem na rynku. Dzięki niemu mają dostęp do zgodnych z polskim punktem widzenia wiadomości dotyczących kultury, historii i tematyki lokalnej, polskiej, litewskiej oraz międzynarodowej, przekazów gospodarczych i tekstów skierowanych do dzieci oraz młodzieży.
Digitalizacja „Kuriera Wileńskiego” przyczyni się do rozpowszechnienia wiedzy o polskim dziedzictwie intelektualnym powstającym poza granicami kraju oraz zachowania dla przyszłych pokoleń dorobku polskich dziennikarzy pracujących w Wilnie i na Wileńszczyźnie. Dla medioznawców poddane cyfryzacji numery dziennika staną się łatwo dostępnym materiałem do badań. Projekt wpłynie też na promocję w Europie słowa polskiego i informacji dotyczących działalności polskiego środowiska na Litwie.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
W dniach 28-29 lipca br. w Werchowynie (d. Żabie) i na szczycie góry Pop Iwan odbyły się obchody rocznicowe 80-lecia otwarcia Obserwatorium Astronomiczno - Meteorologicznego.
W większości krajów Europy, obowiązują obostrzenia mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się tzw. koronawirusa. Nie inaczej jest na Ukrainie, gdzie 29 marca wprowadzono stan nadzwyczajny oraz zapowiedziano całkowite zamknięcie granic w ciągu dwóch tygodni. Jak w tej nowej, ciężkiej sytuacji odnajdują się członkowie polskich organizacji na Ukrainie?
Działalność organizacji społecznej Fundacja Podolska „Rubikon” pomaga młodzieży poszerzyć wiedzę o Europie, nawiązywać kontakty i reprezentować swój naród jako ważną część kultury europejskiej.