Ruszają prace renowacyjne na Cmentarzu Bernardyńskim w Wilnie
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” rozpoczyna realizację projektu polegającego na prowadzeniu prac konserwatorsko-renowacyjno-rekonstrukcyjnych.
W tym roku obchody 450. rocznicy zawarcia Unii wspólnie świętowali przedstawiciele Polski, Litwy, Łotwy, Węgier, Ukrainy, Mołdawii, a Lublin ponownie zjednoczył polityków z wielu państw.
Porozumienie lubelskie zostało przypieczętowane w 1569 r., kładąc tym samym podwaliny pod zjednoczenie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego w ramach Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
W uroczystościach rocznicowych udział wzięli m.in. udział marszałek sejmu Łotwy, Ināra Mūrniece, Linda Ozola z biura współpracy Senatu RP i Sejmu Łotwy oraz Janis Vucans, przewodniczący Zgromadzenia Bałtyckiego i szef delegacji łotewskiej.
"Unia Lubelska przypomina nam o wyjątkowej historii Europy, na którą składają się tradycje parlamentarne, wolność religijna i różnorodność kulturowa, a także ścisła współpracę regionalna, która stanowi podstawę integracji europejskiej" - powiedziała marszałek Sejmu Łotwy, podczas przemówienia w 450. rocznicę Unii Lubelskiej w Lublinie.
„Historia Europy świadczy o tym, że żaden kraj nie może samodzielnie stawić czoła globalnym wyzwaniom. Zdolność do współpracy i uzgodnienia jest kluczem do przyszłości silnej Unii Europejskiej”, dodała Mūrniece. Marszałek Saeimu podkreśliła również, że europejscy politycy muszą być aktywni w kształtowaniu przyszłej polityki Partnerstwa Wschodniego, aby promować demokratyczne reformy w krajach partnerskich
W ramach obchodów 450. rocznicy Unii Lubelskiej w dniach 14-17 lipca odbyły się zjazd i kongres, koncerty oraz nastąpiło wpisanie „Szlaku Jagiellońskiego” Kraków-Lublin-Wilno na listę dziedzictwa UNESCO.
Senat RP ustanowił rok 2019-rokiem Unii Lubelskiej. „Unia stanowi wspaniałe świadectwo mądrości i dalekowzroczności ówczesnych elit tworzących wspólnie potężne państwo federacyjne” – głosi uchwała Senatu.
Tekst: Joren Dobkiewicz
Redkacja: IDA
Fot. Kancelaria Sejmu RP
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” rozpoczyna realizację projektu polegającego na prowadzeniu prac konserwatorsko-renowacyjno-rekonstrukcyjnych.
Słowacka Polonia zrzeszona w Klubie Polskim na listopad przygotowała nietypowy wieczór, który nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego już po raz 7 prowadzi prace konserwatorskie na polskim katolickim cmentarzu w Kiszyniowie. W 2023 r. poddany renowacji zostanie nagrobek Justyny Wodzickiej i Marii z Wodzickich Kosko.