#jeżechpolak
W Republice Czeskiej (RC) szybkimi krokami zbliża się Spis Powszechny. Mieszkańcy południowego sąsiada Polski będą mieli do wyboru dwie formy uczestnictwa: on-line (27.03-9.04) oraz pisemną (17.04-11.05).
Polonijna Biblioteka Cyfrowa udostępniła kolejne numery bezpłatnych e-magazynów „Kumpel dla Polonii” i „Cogito dla Polonii”, które są nie tylko lubiane przez polonijne dzieci i młodzież, ich rodziców, ale też cenione przez nauczycieli polskich szkół.
Warto do nich zajrzeć! Polskie dzieci i nastolatki mogą przeczytać ciekawe wywiady z rówieśnikami. Na łamach e-magazynów wypowiadają się też nauczyciele i dyrektorzy polskich szkół oraz osoby działające na rzecz Polonii. Do tego reportaże z polskich szkół na świecie, a także informacje o ciekawych konkursach, programach adresowanych do polonijnych uczniów.
Oba e-magazyny to także świetne źródło wiedzy o Polsce, bo w „Kumplu dla Polonii” i „Cogito dla Polonii” są umieszczane ciekawostki z przyrody, historii i geografii Polski. Publikowane są wywiady z polskimi pisarzami, recenzje polskich książek. Są również wartościowe materiały edukacyjne wspierające naukę języka polskiego, np. kurs pisania wypracowań, omówienia lektur, powtórka z gramatyki, a także quizy, malowanki, plakaty o polskiej sztuce i wybitnych Polakach.
„Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii” pokazują też, że warto zaangażować się w działalność polonijną od najmłodszych lat, pomagają pokochać język polski, motywują dzieci i młodzież, by były ambasadorami języka polskiego i zawsze miały Polskę w sercu. W obu e-magazynach mogą zadebiutować i zaprezentować swoje teksty czy wypracowania szkolne.
„Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii” nie tylko promują i inspirują polonijne dzieci i nastolatki, ale również wspierają polską edukację, są merytoryczną i docenianą pomocą w nauczaniu języka polskiego przez nauczycieli polskich szkół poza granicami kraju. Artykuły publikowane na łamach czasopism są chętnie wykorzystywane w trakcie szkolnych zajęć.
„Cogito dla Polonii”
Wszystkie e-wydania „Cogito dla Polonii” adresowane jest do nastolatków w wieku 12–19 lat. Dostępne są bezpłatnie:
http://www.pbc.uw.edu.pl/27768/1/CogitoDlaPolonii_1_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28149/1/CogitoDlaPolonii_2_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28386/1/CogitoDlaPolonii_3_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28634/1/CogitoDlaPolonii_4_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28999/1/CogitoDlaPolonii_5_2023.pdf
„Kumpel dla Polonii”
Wszystkie e-wydania „Kumpel dla Polonii” adresowany jest do dzieci w wieku 6–10 lat. Dostępne są bezpłatnie:
http://www.pbc.uw.edu.pl/27769/1/KumpelDlaPolonii_1_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28148/1/KumpelDlaPolonii_2_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28387/1/KumpelDlaPolonii_3_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/28635/1/KumpelDlaPolonii_4_2023.pdf
http://www.pbc.uw.edu.pl/29000/1/KumpelDlaPolonii_5_2023.pdf
„Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii” powstają dzięki środkom Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
W Republice Czeskiej (RC) szybkimi krokami zbliża się Spis Powszechny. Mieszkańcy południowego sąsiada Polski będą mieli do wyboru dwie formy uczestnictwa: on-line (27.03-9.04) oraz pisemną (17.04-11.05).
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, jak co roku we współpracy z Polskim Studio Teatralnym w Wilnie zakupiła i przekazała na Litwę paczki Mikołajkowe dla dzieci pochodzenia polskiego w Trokach, rejonie trockim oraz w Wilnie.
Współczesna sztuka staje się dziś nie tylko polem artystycznej ekspresji, ale także językiem porozumienia ponad granicami. Łotewska publiczność coraz częściej ma okazję doświadczyć tego dialogu dzięki rosnącej liczbie wystaw polskich artystów, które pojawiają się w prestiżowych galeriach i instytucjach w wielu miastach Łotwy.