Na Słowacji Polonia uczciła 100. rocznicę odzyskania niepodległości teledyskiem
Słowacka Polonia zrzeszona w Klubie Polskim na listopad przygotowała nietypowy wieczór, który nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Międzymorze po raz kolejny było tematem przewodnim konferencji naukowej.
Temat geopolitycznej przestrzeń pomiędzy morzem Bałtyckim i Czarnym wciąż jest aktualny i kluczowy dla relacji polsko-ukraińskich. Na początku listopada na Uniwersytecie Państwowym im. Iwana Franki w Żytomierzu odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Polska-Ukraina: wspólne drogi do wolności. Międzymorze Bałtycko-Czarnomorskie – retrospektywa i perspektywa.” Dyskusja odbyła się w ramach wieloletniego projektu "Historia jednoczy narody".
Uroczystego otwarcia dokonali wice-rektor uniwersytetu Natalia Sejko, zastępca Żytomierskiej Rady Obwodowej Sergij Kramarenko oraz gość honorowy, konsul Wojciech Mrozowski z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. W sumie podczas konferencji wygłoszono 40 referatów, które były podzielone na 6 sekcji tematycznych zróżnicowanych również chronologicznie. Dyskutowano m.in. o stosunkach polsko-ukraińskich w XIX wieku, podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, ukraińskiej rewolucji narodowej w latach 1917-21, postaci Jerzego Giedroycia i paryskiej „Kultury”. Nie zabrakło analizy czasów współczesnych i omówienia procesów kształtowania państwowego i narodowościowego w krajach Bałtycko-Czarnomorskiego regionu w latach 1917-2017. Raporty naukowe z konferencji zostaną opublikowane w czasopiśmie „Intermarium”, dostępnym na bibliotekach wielu ukraińskich uczelni wyższych.
Kolejna edycja konferencji wpisuje się w proces pogłębiania współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą, służy promowaniu racji stanu obu krajów. Opublikowane raporty będą ważnym i opiniotwórczym źródłem informacji dla osób zajmujących się naukowo i zawodowo tematem Międzymorza.
Konferencję zorganizowała Publiczna Organizacja Związek Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie, projekt był realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP.
Źródło: IDA/Głos - Portal Polaków Ukrainy.
Zdjęcie: Głos - Portal Polaków Ukrainy.
Słowacka Polonia zrzeszona w Klubie Polskim na listopad przygotowała nietypowy wieczór, który nawiązywał do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” ogłasza nabór wniosków stypendialnych na semestr wiosenny roku akademickiego 2017/2018. Nabór będzie trwał od 11 kwietnia do 15 maja 2018 r.
Na Słowacji główne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowała ambasada Rzeczypospolitej Polskiej pod patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej Andreja Danko.