IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

26.09.2019

KONFERENCJA “WALKA O WOLNOŚĆ”

Wystawa, Aktualności Łotwa, Ryga 2019-09-26

Na początku września (9.IX) w Rydze odbyła się konferencja poświęcona powojennym zbrojnym ruchom oporu w Polsce i krajach bałtyckich. Konferencja pt. „Walka o wolność” zgromadziła ponad 50 osób w Małej Auli Uniwersytetu Łotewskiego. 


Na konferencji zebrali się wybitni polscy, łotewscy, litewscy i estońscy działaczy polityczni, historycy oraz pasjonaci historii. Podczas konferencji zgromadzeni mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Polska szuka bohaterów”, który opowiada o poszukiwaniach ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Postacią przewodnią produkcji jest Danuta Siedzikówna, pseudonim "Inka". 

Inicjatorem spotkania naukowego była Ambasada RP w Rydze przy współpracy z Muzeum Okupacji w Rydze, a także z Ambasadami Litwy i Estonii. Na początku konferencji został odczytany list Prezydenta RŁ Egilsa Levitsa. 

Następnie wiceprezes IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyk, wygłosił wykład pt. "Polska szuka Bohaterów", podczas którego profesor szczegółowo opowiedział o zbrodniach i o poszukiwaniach żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. „Nawet 8 lat po wojnie, komunistyczna władza w Polsce mordowała uczestników ruchu opory, uczestników podziemia niepodległościowego. A robiąc zdjęcia ofiar zastraszała ludność. Świat wtedy żył już zupełnie czym innym...”, mówił w trakcie konferencji prof. K. Szwagrzyk. 

Profesor Szwagrzyk dodał, „Poszukujemy ofiar totalitaryzmu na całym świecie. Szczątki 17-letniej Inki znaleźliśmy na cmentarzu, pod chodnikiem. Znajdujemy ich w lasach, na cmentarzach, ale też w piwnicach i terenach siedzib UB. Dziś zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN liczy ponad 60 osób. To archiwiści, archeolodzy, genetycy, logistycy i historycy. Wszyscy sercem i życiem zaangażowani w żmudną i trudną pracę poszukiwania i identyfikacji naszych bohaterów.” 

„Czy da się określić czas zakończenia prac? Z pewnością nie. To zadanie na wiele pokoleń. Oni - Żołnierze Niezłomni - swoje zadanie wobec Ojczyzny wypełnili. Teraz czas na nas. To zadanie dla Polski”, zakończył swoje wystąpienie wiceprezes IPN. 

Zigmārs Turčinkis, badacz w Łotewskim Instytucie Historii, dodaje, że “walka o wolność będzie toczyła się dopiero będziemy szukali zapomnianych imion ofiar i katów.”

Tekst: J.Dobkiewicz

Redakcja: IDA 

Fot. IPN, Ambasada RP w Rydze 

Galeria