Bądźmy wierni naszym korzeniom
Centrum Konsultacyjno-informacyjne polskiej mniejszości na Ukrainie przy Stowarzyszeniu kontynuując realizację projektu pt. „Spis ludności na Ukrainie - 2020” informuje o następnym działaniu.
Coraz częściej w miastach zamiast monumentalnych pomników stawiane są ławeczki, upamiętniające sławne osoby. Wykonany z brązu pomnik przedstawiający siedzącego na ławce Adama Mickiewicza stanął w Kiszyniowie pod koniec 2020 roku.
Dlaczego wybrano akurat postać polskiego wieszcza? Pomysłodawczynią jest Pani Oksana Andreev, wieloletni dyrektor Biblioteki im. Adama Mickiewicza, naprzeciwko której ustawiono ławeczkę pomnikową. Staraniem Ambasady RP w Republice Mołdawii, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i polskiego biznesu w Kiszyniowie, pomnik z brązu stanął tu w przeddzień imienin Adama Mickiewicza – 23 grudnia 2020 r.
Rzeźba odlana w brązie jest dziełem mołdawskiego rzeźbiarza Wiaczesława żyglickiego. Przedstawia pisarza siedzącą na ławce z rękopisem na kolanach i piórem w ręce. Na oparciu ławki widnieje logo fundatorów – Ambasady RP w Kiszyniowie i polskiej firmy Plastics-Moldova.
Biblioteka im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie, posiadająca zbiory w języku polskim, jest jedną z bibliotek mniejszości narodowych wchodzących w skład systemu miejskiej Biblioteki im. B. P. Hasdeu.
Biblioteka im. Adama Mickiewicza powstała, aby umożliwić Polonii w Kiszyniowie czytanie książek w języku polskim. Uroczyste otwarcie biblioteki odbyło się w 2007 roku, 11 listopada – w Święto Niepodległości Polski.
Fundusz książkowy biblioteki składa się z literatury rumuńskiej, rosyjskiej i polskiej. Osobną kategorią książek są tłumaczenia autorów polskich na rumuński i rosyjski. Biblioteka regularnie otrzymuje pismo Polaków w Republice Mołdawii „Jutrzenka”, wydawane w Bielcach.
Tekst: Julia Kiryłłowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot. archiwum Biblioteki im. A. Mickiewicza
Centrum Konsultacyjno-informacyjne polskiej mniejszości na Ukrainie przy Stowarzyszeniu kontynuując realizację projektu pt. „Spis ludności na Ukrainie - 2020” informuje o następnym działaniu.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” rozpoczyna prace konserwatorskie i renowacyjne przy 3 upamiętnieniach związanych z powstaniem styczniowym w rejonie trockim na Litwie. Pracami objęty zostanie pomnik w Inklaryszkach i dwa pomniki w Mamowie.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego w ramach zadania publicznego „Akcje charytatywne adresowane do Polaków na Wschodzie” przekazała dotację dla polskich organizacji w Gruzji, takich jak Związek Polonii Medycznej w Gruzji im. św. Grigoła Peradze w Tbilisi, Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji "Polonia" w Tbilisi oraz Związek Polaków im. Ludwika Młokosiewicza w Lagodekhi na zakup leków i drobnego sprzętu medycznego dla członków organizacji.