IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.08.2022

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „ŚWIADKOWIE KATYNIA: JÓZEF MACKIEWICZ, STANISŁAW SWIANIEWICZ”

Warszaty,konferencje, Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2022-08-25

Już 7 września w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Świadkowie Katynia: Józef Mackiewicz, Stanisław Swianiewicz”.


Głównym organizatorem konferencji jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, współorganizatorzy to Uniwersytet Witolda Wielkiego, Stowarzyszenie Polonistów na Litwie.

Podejmowana podczas tego wydarzenia tematyka jest związana z trzema wydarzeniami: przede wszystkim rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Józefa Mackiewicza. W tym roku obchodzimy również 25. rocznicę śmierci Stanisława Swianiewicza. Ponadto w bieżącym roku mija 80 lat od ujawnienia prawdy o losie polskich oficerów, którzy dostali się do sowieckiej niewoli w 1939 r. Obie wymienione wyżej postaci mogły bezpośrednio świadczyć o przerażającej zbrodni dokonanej przez Sowietów w Katyńskim Lesie – wyjaśnia dr Tomasz Roguski, przedstawiciel Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny – wezmą w niej udział historycy, badacze literatury, politolodzy a także pedagodzy. Choć ma ona charakter naukowy, program został przygotowany tak, by zainteresował szeroki krąg odbiorców.

Wstęp na konferencję będzie wolny, jednak organizatorzy zachęcają do rejestracji poprzez formularz: https://forms.gle/aFuoPvvQzMEjMDbi9. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają pakiety materiałów konferencyjnych, natomiast nauczyciele – akredytowane zaświadczenia.

Organizatorzy: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Uniwersytet Witolda Wielkiego, Stowarzyszenie Polonistów na Litwie.

Szczegóły konferencji znadją Państwo TUTAJ.

Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.

Galeria