Letnia Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu
17 sierpnia br. zakończyła się dwutygodniowa Letnia Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu.
Już 7 września w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Świadkowie Katynia: Józef Mackiewicz, Stanisław Swianiewicz”.
Głównym organizatorem konferencji jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, współorganizatorzy to Uniwersytet Witolda Wielkiego, Stowarzyszenie Polonistów na Litwie.
Podejmowana podczas tego wydarzenia tematyka jest związana z trzema wydarzeniami: przede wszystkim rok 2022 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Józefa Mackiewicza. W tym roku obchodzimy również 25. rocznicę śmierci Stanisława Swianiewicza. Ponadto w bieżącym roku mija 80 lat od ujawnienia prawdy o losie polskich oficerów, którzy dostali się do sowieckiej niewoli w 1939 r. Obie wymienione wyżej postaci mogły bezpośrednio świadczyć o przerażającej zbrodni dokonanej przez Sowietów w Katyńskim Lesie – wyjaśnia dr Tomasz Roguski, przedstawiciel Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny – wezmą w niej udział historycy, badacze literatury, politolodzy a także pedagodzy. Choć ma ona charakter naukowy, program został przygotowany tak, by zainteresował szeroki krąg odbiorców.
Wstęp na konferencję będzie wolny, jednak organizatorzy zachęcają do rejestracji poprzez formularz: https://forms.gle/aFuoPvvQzMEjMDbi9. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają pakiety materiałów konferencyjnych, natomiast nauczyciele – akredytowane zaświadczenia.
Organizatorzy: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Uniwersytet Witolda Wielkiego, Stowarzyszenie Polonistów na Litwie.
Szczegóły konferencji znadją Państwo TUTAJ.
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
17 sierpnia br. zakończyła się dwutygodniowa Letnia Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu.
W dniach 1-11 września oraz 14-25 września odbył się III Letni Obóz Językowy i Kultury Polskiej w Żytomierzu dla dzieci polskiego pochodzenia w wieku 6-12 lat.
Najstarszy polski zespół teatralny w Wilnie uroczyście otworzył kolejny sezon. Funkcjonujący bez zaplecza finansowego, zatrudnionych na stałe aktorów i własnej sceny teatr zaprezentował plany na najbliższy rok oraz jubileuszowe logo „60 lat. Gramy dla was po polsku".