Federacja Mediów Polskich na Wschodzie będzie w przyszłym, 2023, roku obchodziła dziesięciolecie istnienia. Organizacja zrzesza prawie dwa tuziny redakcji z różnych krajów Europy Wschodniej i Środkowej, a także Azji: z Kazachstanu i Kirgizji.
Utworzenie organizacji, zbierającej w jednym miejscu przedstawicieli tylu różnych środowisk i powołanych przez nie instytucji, o niejednokrotnie bardzo odmiennych poglądach i perspektywach na różne zagadnienia, było nie lada wyczynem, ale się udało, z podstawowego powodu — istnienie takiej organizacji jest potrzebne, żeby nasze redakcje mogły przetrwać i pełnić swoją dziennikarską misję.
Niejednokrotnie padające stwierdzenie, że media stanowią „czwartą władzę” jest prawdziwe wyłącznie w określonych okolicznościach — mianowicie wówczas, kiedy media są instytucją społeczną i opierają swoją misję na społecznym zaufaniu, a zatem: służą prawdzie. W naszej, polskiej przestrzeni cywilizacyjnej, wyrastającej z dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, prawda jest wartością, stanowiącą obok m.in. piękna i dobra, fundamenty duchowego oraz umysłowego funkcjonowania człowieka w świecie, zestaw koordynatów, wedle których się po nim porusza. I tak, jak trzy podstawowe władze służą wspólnemu dobru w oparciu o te fundamentalia, tak media jako władza czwarta stoją na straży ich przestrzegania. W czasach internetu, kiedy niektóre media w pogoni za kliknięciami przekształciły się w przekupniów, oferujących komunikaty (bo nie zawsze zawierają one nawet informacje) do konsumpcji — przestają one być instytucją społeczeństwa, a zatem i jakąkolwiek władzą, w sposób identyczny, w jaki handlarz na bazarze nie jest instytucją władzy — różni się jedynie towar.
Media mniejszości, a więc wszystkie media polskie poza granicami Polski, mają w tej sytuacji zadanie o tyle trudniejsze, że grono ich odbiorców jest siłą rzeczy ograniczone w stosunku do mediów większościowych w poszczególnych krajach, a rolę instytucji społecznej jest trudniej pełnić w sytuacji, kiedy ma się wpływ tylko na pewien wycinek społeczeństwa — czyli swoją, polską społeczność. Wbrew jednak temu, ta misja jest ważniejsza i trudniejsza, gdyż zachowanie społeczności polskich w naszych krajach ma znaczenie nie tylko dla nas samych, ale też donośny wpływ na kulturalny i duchowy krajobraz naszych państw, które — pozbawione polskiego głosu swoich obywateli — uległyby niepomiernemu zubożeniu. Ucierpiałoby na tym też bezpieczeństwo pozostałych obywateli tych państw — gdyż nierzadko to właśnie polskie rozumienie mechanizmów i procesów dziejowych, zachodzących na terenach będących niegdyś pod rosyjską okupacją, podsuwa rozwiązania pojawiających się w jej konsekwencji problemów.
Wymiana doświadczeń, ale też wniosków płynących z funkcjonowania w naszych poszczególnych krajach, są wartością dodaną, jaką wnosić powinno istnienie Federacji dla zrzeszonych redakcji. Wspieranie się wzajemne w pełnieniu misji redakcji, a nie tylko firm handlujących komunikatami, nie pozwalanie sobie na popadnięcie w poczucie osamotnienia — to również silne bodźce, wzmacniające nas w niesieniu polskości naszym odbiorcom obecnym — oraz przyszłym pokoleniom.
Rajmund Klonowski