Gabinet Języka Polskiego w Stanisławowie
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 kutego, właśnie tego dnia w Ogólnokształcącej Szkole nr 3 w Iwano-Frankiwsku otwarto Gabinet Języka Polskiego i Literatury.
"Powiewa na cztery świata strony nasz polski sztandar biało-czerwony, biel razi w oczy, czerwień się żarzy na najpiękniejszym z wszystkich sztandarze…"
Do Sali Koncertowej im. Hugo Kołłątaja mieszczącej się w budynku dawnego Liceum Krzemienieckiego (obecnie Krzemieniecka Obwodowa Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna im Tarasa Szewczenki) przybyli znakomici goście, m.in. Konsul RP, Kierownik Wydziału Ruchu Osobowego w Konsulacie Generalnym RP w Łucku Piotr Matusiak, Mer Krzemieńca Oleksij Kowalczuk, Przewodniczący Krzemienieckiej Rady Rejonowej Wołodymyr Stefański, Dyrektor Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu Tamara Senina. Salę wypełnili członkowie TOKP wraz z prezesem Towarzystwa Marianem Kanią, uczniowie szkoły przy Towarzystwie oraz mieszkańcy Krzemieńca.
Pieśniom i piosenkom polskim nie było końca. Uroczystość uświetnił występ Wrocławskiego Chóru Kameralnego «Wratislavia» pod dyrekcją Romualda Trembickiego. Wystąpił również Chór "Krzemienieckie Barwy" i Zespół Dziecięcy, który działa przy TOKP i Parafii pw. Św. Stanisława, a prowadzi go ksiądz Łukasz Grochla. Usłyszeliśmy «Rotę», «Marsz Polonii», «Witaj majowa jutrzenko», «Modlitwę o pokój», a także pieśni lwowskie i batiarskie. Piosenkę «Hej, sokoły» śpiewali wszyscy.
Licznie zebrani oddali hołd polskiej fladze, wspomnieli o Polakach mieszkających poza Polską i ich przywiązaniu do polskości, wysłuchali wystąpień Konsula RP i Przewodniczącego Krzemienieckiej Rady Rejonowej.
Uroczystość miała za zadanie budowanie szacunku i pozytywnego odbioru symboli narodowych, które powinny stać się naturalnym elementem życia każdego Polaka.
Bożena PAJĄK,
nauczycielka języka polskiego skierowana do Krzemieńca przez ORPEG
Fot. Walery OLSZAŃSKI
Źródło: Monitor Wołyński
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypada 21 kutego, właśnie tego dnia w Ogólnokształcącej Szkole nr 3 w Iwano-Frankiwsku otwarto Gabinet Języka Polskiego i Literatury.
27 stycznia 2019 roku w Sali Sztuki w Bibliotece miejskiej im. Tarasa Szewczenki w Sumach odbyło się uroczyste spotkanie członków miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej z okazji 100 rocznicy Powstań Śląskich.
W dniach 5-7 lipca członkowie i wolontariusze Studenckiego Klubu Polskiego wyruszyli w Ukrainę śladami polskich zabytków – zamków i pałaców.