IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

09.10.2018

Objazd Miejsc Pamięci Narodowej

Uroczystości, zachowanie dziedzictwa materialnego, Aktualności Ukraina, Obwód charkowski 2018-10-09

Rankiem 3 października 2018 roku Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłońsk oraz Konsul Jan Zdanowski przybyli z wizytą do miasta Sumy na zaproszenie miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej. Celem był wspólny objazd Miejsc Pamięci Narodowej.


Objazd rozpoczął się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem poświęconym 43 żołnierzom WP, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. We wspólnej modlitwie w tym miejscu wziął udział również Dmytro Zywicki z administracji obwodowej.

Kolejnym przystankiem był Putywl, w miejscowym muzeum krajoznawczym odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządu, muzeum oraz szkoły, w tym nauczycielami i uczniami. Dyrektor placówki, Sergiej Tupik, przedstawił historię obozu putywlskiego, Konsul Generalny opowiedział o cmentarzu wojskowym w Charkowie, a  prezes TKP w Sumach, Włodzimierz Kuczyński, o zbrodni katyńskiej.

Następnie uczestnicy objazdu udali się do wsi Nowa Słoboda, w pobliżu  której znajduje się  klasztor Safronijewski. Na terytorium świątyni w latach 1939-1940 znaidował się  putywlski obóz NKWD dla polskich jeńców, oficerów i żołnierzy WP. W początkowym okresie obóz miał charakter rozdzielczy. 19 września 1939 roku komisarz do spraw wewnętrznych NKWD Ławrientij Beria nakazał utworzenie pierwszych obozów dla jeńców polskich. Obozy rozdzielcze miały być zorganizowane w: Juchnowie (obwód smoleński), Koziełszczynie (obwód połtawski), Putywlu (obwod sumski), Orankach (obwód gorkowski), Ostaszkowie (obwód kaliniński), Starobielsku (obwód woroszyłowgradzki), Kozielsku i w Juzach.

Po drodze delegacja zatrzymała się przy pomniku ofiar pacyfikacji wsi Nowa Słoboda, gdzie z udziałem przedstawicieli miejscowych władz złożono kwiaty i zapalono znicze przed prawosławną kaplicą - muzeum.

O godz. 13 odbyła się główna uroczystość - posadzenie przed Obeliskiem Pamięci, poświęconego jeńcom obozu putywlskiego, Dębu Pamięci, który ma uhonorować wszystkich oficerów WP zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Po wkopaniu drzewo zostało poświęcone, a następnie zmówiono przy nim modlitwę.

Jak napisał dr Witold Wasilewski z IPN, oceniając charakter zbrodni katyńskiej: „Ofiary Katynia łączyła przynależność do elity polskiego społeczeństwa, z tej przyczyny zostały skazane przez komunistów na zagładę, stając się ofiarami klasycznego ludobójstwa, w którym nie konkretne i udowodnione w przewodzie sądowym czyny decydują o śmierci, lecz przynależność do grupy narodowej, etnicznej, rasowej, religijnej, politycznej lub społecznej. W przypadku ofiar zbrodni katyńskiej o ich zagładzie zadecydowało kryterium polskości - fakt, że jeńcy Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa byli Polakami.” Zbrodnia katyńska doprowadziła do usunięcia polskiej inteligencji, która mogłaby przeciwstawić się tworzonemu w Polsce systemowi komunistycznemu.

Film przygotowany przez TKP w Sumach podczas objazdu.

Źródło: Włodzimierz Kuczyński, Prezes TKP w Sumach

Redakcja: IDA 

Galeria