IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

02.03.2021

Piłsudski - gość specjalny lekcji historii

Korespondencja, szkoła, szkoły polskie, popularyzacja historii, Aktualności Litwa, wileński 2021-03-02

26 lutego za pomocą platformy Zoom odbyła się wirtualna integracyjna lekcja historii, która połączyła nie tylko dwie szkoły, ale i dwa państwa – Litwę i Polskę.  Gościem specjalnym był Tomasz Jamróz-Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego, brata Marszałka Józefa, z Krakowa. Pan Tomasz również jest rekonstruktorem historycznym.


Na spotkaniu wirtualnym udział wzięło około 40 osób. W wirtualnej lekcji wzięli udział uczniowie klasy II C z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu oraz z IIG z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.

Lekcja była poświęcona tematowi ,,Historii Polski w okresie 1914-1918 r. i losy jej synów Józefa i Adama Piłsudskich”. Tomasz Jamróz-Piłsudski nie miał możliwości być w Wilnie, więc aby przybliżyć miasto gościowi lekcję rozpoczęto wirtualną podróżą po Wilnie z lat 1905-1935 r.  Uczniowie Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego Patrycja i Daniel pokazali prezentację ,,Wilno dawniej i teraz”, która pozwoliła porównać zdjęcia Wilna z różnych okresów historycznych. Następnie uczniowie II G przedstawili materiał o Józefie Piłsudskim, a uczennica z Gimnazjum w Niemieżu prezentację o Adamie Piłsudskim. Dzięki obecnemu na spotkaniu potomkowi Piłsudskich, uczniowie przypomnieli sobie i powtórzyli najważniejsze wydarzenia z dziejów Rzeczpospolitej, zapoznali się również z dotąd nieznanymi faktami z historii Polski,  drogą do niepodległości oraz z życiem i losem rodziny Piłsudskich.

Potwierdzeniem tego, że lekcja była udana, było to że uczniowie zadawali wiele pytań, np. jakie dania lubił Józef Piłsudski, jak spędzał wolny czas, jak potoczyły się losy jego potomków, dlaczego Tomasz Jamróz-Piłsudski został rekonstruktorem historycznym, co miało na to wpływ. Wirtualne spotkanie, które połączyło dwie sąsiednie szkoły oraz dwa państwa pokazało, że zdalne nauczanie daje wiele możliwości, nawet takich, jak ta lekcja, podczas której o historii można mówić z żywym jej świadkiem.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Jamróz-Piłsudskiemu za przybliżenie historii własnej rodziny. Fakt, że mieliśmy możliwość spotkania się w obecnej sytuacji wirtualnie z potomkiem rodziny Piłsudskich wywarł wielkie wrażenie na wszystkich obecnych podczas lekcji on-line.

Tekst: Krystyna Masalska, starszy nauczyciel historii

Redakcja tekstu: IDA

Fot. Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rej. wileńskim

Galeria