Wystawa „POLACY ŻYTOMIERSZCZYZNY – WCZORAJ I DZIŚ”
Wystawa fotograficzna „Polacy Żytomierszczyzny”, która została otwarta w ubiegłym roku w Żytomierzu, była pokazana także w szkołach obwodu Żytomierskiego.
26 lutego za pomocą platformy Zoom odbyła się wirtualna integracyjna lekcja historii, która połączyła nie tylko dwie szkoły, ale i dwa państwa – Litwę i Polskę. Gościem specjalnym był Tomasz Jamróz-Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego, brata Marszałka Józefa, z Krakowa. Pan Tomasz również jest rekonstruktorem historycznym.
Na spotkaniu wirtualnym udział wzięło około 40 osób. W wirtualnej lekcji wzięli udział uczniowie klasy II C z Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu oraz z IIG z Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie.
Lekcja była poświęcona tematowi ,,Historii Polski w okresie 1914-1918 r. i losy jej synów Józefa i Adama Piłsudskich”. Tomasz Jamróz-Piłsudski nie miał możliwości być w Wilnie, więc aby przybliżyć miasto gościowi lekcję rozpoczęto wirtualną podróżą po Wilnie z lat 1905-1935 r. Uczniowie Gimnazjum im. św. R. Kalinowskiego Patrycja i Daniel pokazali prezentację ,,Wilno dawniej i teraz”, która pozwoliła porównać zdjęcia Wilna z różnych okresów historycznych. Następnie uczniowie II G przedstawili materiał o Józefie Piłsudskim, a uczennica z Gimnazjum w Niemieżu prezentację o Adamie Piłsudskim. Dzięki obecnemu na spotkaniu potomkowi Piłsudskich, uczniowie przypomnieli sobie i powtórzyli najważniejsze wydarzenia z dziejów Rzeczpospolitej, zapoznali się również z dotąd nieznanymi faktami z historii Polski, drogą do niepodległości oraz z życiem i losem rodziny Piłsudskich.
Potwierdzeniem tego, że lekcja była udana, było to że uczniowie zadawali wiele pytań, np. jakie dania lubił Józef Piłsudski, jak spędzał wolny czas, jak potoczyły się losy jego potomków, dlaczego Tomasz Jamróz-Piłsudski został rekonstruktorem historycznym, co miało na to wpływ. Wirtualne spotkanie, które połączyło dwie sąsiednie szkoły oraz dwa państwa pokazało, że zdalne nauczanie daje wiele możliwości, nawet takich, jak ta lekcja, podczas której o historii można mówić z żywym jej świadkiem.
Serdecznie dziękujemy Panu Tomaszowi Jamróz-Piłsudskiemu za przybliżenie historii własnej rodziny. Fakt, że mieliśmy możliwość spotkania się w obecnej sytuacji wirtualnie z potomkiem rodziny Piłsudskich wywarł wielkie wrażenie na wszystkich obecnych podczas lekcji on-line.
Tekst: Krystyna Masalska, starszy nauczyciel historii
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Gimnazjum im. św. Rafała Kalinowskiego w Niemieżu w rej. wileńskim
Wystawa fotograficzna „Polacy Żytomierszczyzny”, która została otwarta w ubiegłym roku w Żytomierzu, była pokazana także w szkołach obwodu Żytomierskiego.
Ponad 2000 uczniów uczęszcza do polskich szkół podstawowych na Zaolziu. Tendencja jest wzrostowa. Czy uda się ją zachować po tegorocznych zapisach do klas pierwszych, które zakończyły się niedawno.
Harcerski Krąg Seniora „Zaolzie” powstał w 1977 roku w Trzyńcu. Został założony w tajemnicy przed władzami.