Delegacja z Polski z wizytą w Żytomierzu
W Żytomierzu, 20 lipca 2020 roku, gościła delegacja z Polski.
W 2017 roku Polska Sobotnia Szkoła w Kołomyi obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji nauczyciele postanowili zrealizować szereg projektów związanych z polską kulturą.
Szkoła działa przy Polskim Towarzystwie Kulturowym im. A. Mickiewicza w Kołomyi. W dniach 10-11 czerwca w odbyły się w niej uroczyste obchody zakończenia roku szkolnego. Aby uczcić to wydarzenie uczniowie i nauczyciele zrealizowali pierwszą edycję projektu „Weekend z polską kulturą”.
Pierwszy dzień „Weekendu z polską kulturą” nosił charakter edukacyjno-rozrywkowy i odbywał się w pomieszczeniach byłego gimnazjum SS. Urszulanek, a obecnie gimnazjum im. M. Hruszewskiego. Już od dwóch lat nauczyciele i uczniowie Polskiej Szkoły korzystają z gościnności władz gimnazjum.
Ponad 60 uczniów, którzy skończyli naukę w tym roku, zgromadziło się, by podsumować wyniki całorocznej pracy, wziąć udział w zabawach edukacyjnych i quizach. Dzieci z najmłodszych grup rozwiązywały testy i współzawodniczyły ze sobą w zadaniach drużynowych. Młodzież i dorośli wzięli udział w prowadzonej w języku polskim wycieczce. Jej uczestnicy zwiedzali swoje miasto poznając jego polską historię i zabytki. Okazją do utrwalenia wiedzy stało się rozwiązywanie zadań i testów dotyczących Kołomyi. Obcowanie z żywym językiem umożliwił przegląd polskich filmów. Nie zabrakło również gier integracyjnych, śpiewu i tańców na dziedzińcu szkoły. Pod koniec sobotniego spotkania odbyło się uroczyste rozdanie nagród zwycięzcom konkursów, a także wręczenie dyplomów, wyróżnień i upominków wszystkim kończącym rok szkolny.
Drugi dzień „Weekendu z polską kulturą” został poświęcony postaci i twórczości Stanisława Vincenza. W 2017 roku mija 80. rocznica wydania I tomu dzieła „Na wysokiej połoninie”. Pisarz urodził się w Słobodzie Rungurskiej niedaleko Kołomyi. Był związany z miastem poprzez naukę w gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka. Na drugi dzień „Weekendu” została zaplanowana wycieczka do miejsca, w którym urodził się Stanisław Vincenz. Przy pomniku, gdzie stał jego rodzinny dom, młodzież szkolna przeczytała fragmenty życiorysu pisarza i huculskiej epopei „Na wysokiej połoninie”.
Druga część wycieczki upłynęła na wspólnym grillowaniu, zabawach, tańcach i wykonywaniu polskich pieśni biesiadnych. Choć nie brakowało w tym dniu radości historia miejsca skłaniała do zadumy. W miejscu domu rodzinny Vicenzów, dawnego kościoła parafialnego oraz cmentarza rośnie dziś gęsty las, który pamięta mieszkających tam przed wojną Polaków. Młodzież z zainteresowaniem słuchała smutnej historii Polaków ze Słobody. Organizatorzy wycieczki mają nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować kolejne imprezy, podczas których uczestnicy poznają tragiczną historię mieszkańców Pokucia.
Projekt ten dofinansowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”w ramach sprawowania opieki SenatuRzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
W Żytomierzu, 20 lipca 2020 roku, gościła delegacja z Polski.
Po raz drugi w ciągu ostatnich kilku miesięcy na Zaolzie przyjechał Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, pełnomocnik rządu RP ds. Polonii i Polaków za granicą. Tym razem w trybie pilnym – sprawa dotyczyła włamania do Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego oraz redakcji „Głosu”. Ministrowi we wtorek 17 listopada towarzyszył Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Elewacja budynku PZKO Leszna Dolna w Trzyńcu po wielu latach eksploatacji budynku jest bardzo zniszczona, dlatego też konieczne jest poprawienie walorów estetycznych budynku oraz zapewnienie bezpieczeństwa jego użytkownikom.