Polskie drogi do niepodległości
Na terenie Senatu RP prezentowana była na przełomie września i października wystawa „Polskie drogi do niepodległości” ma przypomnieć sylwetki wybitnych Polaków – uczonych, inżynierów, architektów i artystów – zesłańców i emigrantów, którzy na przełomie XIX i XX wieku wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę.
Pokazuje ona postaci historyczne sławiące swoją Ojczyznę w czasach, kiedy Polski nie było na mapach Europy. Na wystawie zaprezentowano niezwykle barwne sylwetki postaci historycznych: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Domeyki, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego, Karola Bohdanowicza, Ernesta Malinowskiego, Stefana Szolc-Rogozińskiego, Witolda Zglenickiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Rudolfa Modrzejewskiego, Św. Urszuli Ledóchowskiej, Olgi Boznańskiej, Eugenii Kierbedź, Marceliny Sembrich-Kochańskiej oraz polskich badaczy Syberii – Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Bronisława Piłsudskiego, Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego.
Wystawa „Polskie drogi do niepodległości” jest projektem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” współfinansowanym w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, realizowanym w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Niedługo będzie można ją oglądać w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
W załączniku publikujemy po kolei wszystkie plansze wystawy w kolejności alfabetycznej.