Szkolenie dla nauczycieli języka polskiego
Ambasada RP w Kijowie oraz Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki zorganizowały szkolenie metodyczne dla nauczycieli języka polskiego z Ukrainy.
Projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży pod takim tytułem Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu zrealizowało w dniach 19-21 sierpnia br.
Wychowanie artystyczne jest nieodłączną częścią wychowania świadomego społeczeństwa. Dorobek polskich malarzy początku XX. wieku zajmuje ważne miejsce w całokształcie malarstwa polskiego. Zapoznawanie dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkałej poza Polską z tym dorobkiem sprzyja kształtowaniu u nich nie tylko gustu artystycznego, ale też pozwala spojrzeć na wspólną historie Polski, Ukrainy i Litwy przez pryzmat malarstwa polskiego.
Stąd pomysł, aby Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu podjęło się realizacji trzydniowego projektu edukacyjnego. Celem jest przybliżenie dzieciom i młodzieży polonijnej sylwetki tych polskich malarzy, w tym kresowych: Ferdynanda Ruszczyca, Franciszka Smuglewicza, Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Mariana Strońskiego, Brunona Schulza, Olgi Urbańskiej. Uczestnicy pod kierownictwem Natalii Urabańskiej, wykładowczyni Tarnopolskiej Szkoły Rzemiosł, zapoznawali się z życiem i twórczością ww. artystów oraz tworzyli własne rysunki inspirowane ich twórczością. Na zakończenie projektu uczestnicy zwiedzili Szumsk - miasto w obwodzie tarnopolskim, gdzie się urodziła Olga Urbańska, kresowa malarka pochodzenia polskiego, absolwentka ASP w Warszawie. Część jej prac eksponowana jest w Muzeum Krajoznawczym w Szumsku.
Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu “Polonia I Polacy za granicą 2021” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Tekst: Maryna Wojnowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oswiatowe w Tarnopolu
Ambasada RP w Kijowie oraz Katedra Polonistyki na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki zorganizowały szkolenie metodyczne dla nauczycieli języka polskiego z Ukrainy.
1 wrzesnia 1939 roku rozgrzała się największa tragedia świata – II wojna światowa. W Odessie żeby upamiętnić tę tragiczną datę oraz oddać hołd wszystkim poległym odbyła się premiera cyklu filmów „Niezłomni”.
Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie" zrealizowała projekt półkolonii dla dzieci z polskich rodzin w wieku 7️–10 lat.