Po raz czwarty Dni Nauki Polskiej gościły nad morzem Azowskim. W dniach 8 – 11 października odbyło się kilka przedsięwzięć: III Międzynarodowa Naukowo-Praktyczna Konferencja "Współczesne metody nauczania języka polskiego", IV Panel Naukowo-Dydaktyczny "Poprzez nauczanie języka polskiego do kształtowania tożsamości" oraz Okrągły Stół pn. "Polskość na Wschodzie w dobie globalizacji".
Ten ostatni był współfinansowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną obrady miały charakter mieszany. Do prawie dwudziestu uczestników Dni Nauki Polskiej z całej Ukrainy (Kijów, Dnipro, Siwerodoneck, Pawłograd, Charków, Zaporoże, Krzywy Róg) przez platformę Zoom dołączyli naukowcy z Polski oraz z wydziałów polonistyki ze Lwowa, Czerniowców, Łucka i Kijowa.
Do biura organizacyjnego wpłynęło ponad sześćdziesiąt zgłoszeń nauczycieli-polonistów, co świadczy o popularności tego typu wydarzeń, a Dni Nauki Polskiej w Berdiańsku stają się rozpoznawalnym wydarzeniem. Niestety ograniczone możliwości finansowe pozwoliły zakwalifikować do udziału tylko dwudziestu uczestników.
- W czasie restrykcji epidemicznych ludzie są po prostu spragnieni kontaktów bezpośrednich, żywego obcowania i wyjazdów. Oprócz tego jest zapotrzebowanie na nowe metody zdalnego nauczania, a przecież po totalnej kwarantannie prawie każdy ośrodek ma własne unikalne doświadczenia organizacji zajęć języka polskiego online – mówi Mikołaj Bondarew, nauczyciel historii z Berdiańska.
Dla osób, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w obradach w Berdiańsku została przygotowania sesja posterowa – element konferencji naukowej polegający na dyskusji przy publicznie rozwieszonych plakatach naukowych, w której ramach były przedstawione referaty naukowców z Łucka, Kijowa, Niżyna, Czerniowców oraz Berdiańska.
- Organizacja czterodniowych imprez wymagała tytanicznych wysiłków. Trzeba było zadbać nie tylko o logistykę i dojazd uczestników z różnych regionów Ukrainy, w których sytuacja zmienia się z dnia na dzień, lecz także o zakwaterowanie, wyżywienie, a przede wszystkim o pomieszczenia dla obrad, spełniające wymogi sanepidu, wyposażyć je w odpowiedni sprzęt dla referatów i warsztatów online – powiedział jedna z organizatorek Natalia Kaczur.
W swoim przemówieniu prof. H. Krasowska zaznaczyła, że jej Instytut organizuje konferencję językoznawczą w Berdiańsku już po raz trzeci, co pozwala nie tylko podzielić się najnowszymi narzędziami metodycznymi w zakresie nauczania języka polskiego od podstaw, lecz także poznać środowisko nauczycielskie, związane z organizacjami polskimi i polonijnymi na całej Ukrainie, dbającymi o zachowanie tożsamości narodowej.
W ramach Okrągłego Stołu nauczyciele i przedstawiciele organizacji polskich omawiali kwestie związane z pielęgnowaniem polskich wartości fundamentalnych wśród młodego pokolenia Polaków. Próbowali oni dać odpowiedź na pytanie: „Co to znaczy być Polakiem za granicą w wieku XXI?”. Między innymi poruszono kwestie dotyczące psychologicznych aspektów kształcenia przyszłych nauczycieli języka polskiego oraz opracowanie i doskonalenie metod zdalnego nauczania, wykorzystanie platform internetowych w celu tworzenia materiałów interaktywnych do nauki języka polskiego, zastosowanie nowoczesnych narzędzi multimedialnych w nauczaniu języka polskiego jako obcego.
Akordem finałowym polskich spotkań naukowych w Berdiańsku był wieczór papieski, zorganizowany przez członków Towarzystwa „Odrodzenie” oraz gości z różnych miast Ukrainy. Uroczystości jubileuszowe były inspirowane przez Jana Sobiłę, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej, i przeprowadzone zostały w kościele rzymskokatolickim pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po mszy uczestnicy wysłuchali referatu o drodze życiowej Jana Pawła II, a profesor Lech Suchomłynow opowiedział o obrazie papieża we współczesnej polskiej literaturze faktu. Uczestnicy uroczystości papieskich zapoznali się też z poetycką twórczością Papieża-Polaka. Wiersze naszego Rodaka były recytowane po polsku i po ukraińsku. Na zakończenie wszyscy odśpiewali ulubioną piosenkę Świętego Jana Pawła II „Barkę” i zostali zaproszeni przez proboszcza parafii w Berdiańsku Zbigniewa Kozłowskiego na poczęstunek kremówkami papieskimi.
Organizatorami i partnerami Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku były Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Konsulat Generalny RP w Charkowie, Przedstawicielstwo Polskiej Akademii Nauk w Kijowie, Instytut Slawistyki PAN, Katedra Polonistyki Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego w Kijowie im. Tarasa Sewczenki, Międzynarodowa Szkoła Ukrainistyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, Berdiański Uniwersytet Zarządzania i Biznesu, a także Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Tekst: prof. dr hab. Lech Aleksy Suchomłynow
Redakcja tekstu: IDA
Fot.