Repatriacja Krok po kroku – IV edycja, to projekt skierowany do osób o polskich korzeniach zamieszkujących w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie.
W ramach projektu zostało zaproponowanych kilka działań, których adresatami byli ww. obywatele tej części Azji Środkowej. Do nich właśnie udali się nasi eksperci, by na spotkaniach informacyjnych przedstawiać aktualny stan prawny związany z powrotami do Ojczyzny na podstawie obowiązującej ustawy o repatriacji. Równocześnie został przygotowany kurs nauki języka polskiego on-line dla wszystkich chętnych, pragnących poszerzyć swoje umiejętności komunikacyjne. Podobnie jak podczas pierwszej edycji projektu został przygotowany i rozdany Poradnik Repatrianta.
W 2022 r. odbyły się spotkania z osobami o polskich korzeniach, jak i sympatykami polskiej historii i kultury w Kirgistanie, Kazachstanie i Uzbekistanie. W trakcie spotkań m.in. w Taszkiencie, Ałmaty, Jasnej Polanie, Biszkeku, przybyli na spotkania chcieli uzyskać informacje nie tylko na temat obowiązujących procedur repatriacyjnych, lecz także warunków życia i zachodzących przemianach w Polsce. Wszyscy chętni mogli się wówczas zapisywać na prowadzone on-line lekcje języka polskiego z elementami kultury, które realizowano w 2022 r., jak i również otrzymać bezpłatny Poradnik Repatrianta. Lekcje języka polskiego on-line cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród repatriantów.
Projekt współfinasowany z Programu Krajowego Unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji został realizowany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” przy wsparciu Fundacji dla Rodaka. Wyłączna odpowiedzialność za wyrażone opinie spoczywa na autorze i Komisja Europejska oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ponoszą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji. Partnerem projektu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.