Po raz trzeci w budapeszteńskim Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum odbyła się multidyscyplinarna, panelowa dyskusja o najnowszej – polskiej i węgierskiej historii.
Pod hasłem „Robimy Rewolucję 3.0” spotkali się w Budapeszcie polscy i węgierscy naukowcy, historycy, politolodzy, literaturo i filmoznawcy i przede wszystkim młodzież uniwersytecka z Katowic, Krakowa i Budapesztu, a także miejscowa Polonii.Duża sala konferencyjna Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie 24 października wypełniła się nie tylko młodzieżą, publicznością i panelistami, ale w sensie metaforycznym – dyskusją i debatą o postrzeganiu przez oba narody różnych wydarzeń z naszej najnowszej historii.
Pierwszy panel, poświęcony reakcji literatury polskiej i węgierskiej na wydarzenia węgierskiej rewolucji 1956 roku poprowadził wicedyrektor PIBM József Virágh. Ciekawą dyskusję prowadzili prof. Jerzy Snopek- historyk literatury, tłumacz i ambasador RP na Węgrzech, a także prof. István Kovács – historyk i literaturoznawca. Paneliści nie tylko cytowali najwspanialsze dzieła poświęcone wydarzeniom 1956 roku polskich i węgierskich autorów, ale pokazywali wpływ rewolucji na wiele innych dzieł stworzonych na świecie.
Wydarzeniom z 1968 roku w Polsce i na Węgrzech poświęcony był drugi panel imprezy. Pracownik naukowy PIBM István Balázs zaprosił do udziału historyk Eszter Zsófię Tóth z Historycznego Instytutu Badawczego Veritas, a także dr Stanisława Górkę- filozofa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach drugiego panelu publiczność poznała szerszą perspektywę wydarzeń 1968 roku w całej Europie.
Na opowieść o sztuce filmowej po rewolucyjnych wydarzeniach we wspólnej najnowszej historii zaprosiła Anna Szczęsnowicz z Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie. Jej rozmówcami byli filmoznawcy- Małgorzata Takács z Instytutu Polskiego w Budapeszcie i Gábor Gelencsér.
Ostatnim tematem poruszanym w czasie spotkania były fale emigracji w momentach zwrotnych węgierskiej i polskiej historii. O ich przyczynach i skutkach dla naszych państw rozmawiali Gusztáv D. Kecskés z Węgierskiej Akademii Nauk i dr Robert Rajczyk- szef działu badawczego PIBM i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Impreza organizowana przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum w Budapeszcie już po raz trzeci jest z założenia nietypowym spotkaniem naukowym. Nie ma charakteru normalnej konferencji naukowej, a debaty między panelistami, moderatorem i publicznością. Ta ostatnia składa się w ogromnej większości ze studentów z Polski i Węgier. Na sali obecna jest również młodzież polonijna, a także publiczność zainteresowana tematem. Termin i częściowo tematyka paneli związana jest z obchodzoną 23 października rocznicą węgierskiej rewolucji 1956 roku.
Wydarzenia sprzed ponad 60 lat symbolicznie rozpoczęły się pod budapeszteńskim pomnikiem polsko – węgierskiego bohatera narodowego generała Józefa Bema. Protestujący studenci wznosili hasła nawiązujące do postulatów polskich robotników z Poznania. Kilka dni później na Węgrzech rozpoczęła się interwencja wojsk radzieckich. Zginęło 2,5 tysiąca osób, a ponad 250 tysięcy obywateli opuściło kraj.
Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności
Dnia 19 kwietnia 2023 roku, podczas posiedzenia Rady Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Jana Olszewskiego, obowiązki Przewodniczącego Rady Fundacji przestał pełnić Jan Dziedziczak. Zastąpił go Minister Andrzej Dera.
W dniach 9-13 kwietnia Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizowała szkolenie „I ty możesz pomóc” skierowane do wolontariuszy z placówek opieki paliatywnej z Białorusi, Litwy, Mołdawii i Ukrainy.
Już po raz drugi Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, w ramach programu Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” pod nazwą „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2020″, organizuje wolontariat zw...