IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

11.06.2021

Spotkanie z poezją w Domu Polskim

Kultura, Relacja, Poezja, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2021-06-11

Dnia 6 czerwca w Domu Polskim mieliśmy wielką uroczystość – prezentację zbioru poezji Jarosławy Pawluk pt. „Jaki dziwny, piękny świat”. Praca nad tą książką rozpoczęła się jeszcze w zeszłym roku i dzięki wspólnym wysiłkom autorki i Domu Polskiego w kwietniu 2021 roku ukazało się właśnie pierwsze wydanie.


Dzień prezentacji – 5 czerwca był wybrany nieprzypadkowo, pani Jarosława obchodziła tego dnia swoje 89-lecie.  Na prezentację przebyli prezesi organizacji polskich i działacze polonijni Żytomierza oraz miłośnik twórczości pani Jarosławy z Lubara. Swą obecność zaszczycił przedsięwzięcie przedstawiciel Konsulatu Generalnego RP w Winnicy pan Paweł Jankowski.

Ponieważ nowa książka poetki zawiera wierszyki dziecięce, głównymi bohaterami uroczystości były dzieci – uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych oraz zespól wokalny „Kwiaty” Domu Polskiego. Kierownik zespołu pani Larysa Bojko jako utalentowana kompozytorka od wielu lat pisze piosenki do słów pani Jarosławy Pawluk. Piosenki te zajmują ważne miejsce w repertuarze „Kwiatów”. Wierszyki z nowego zbioru zainspirowały panią Larysę, która specjalnie z okazji prezentacji napisała muzykę do wierszyków „Najlepszy podarunek”, „Sen” i „Zegarek”.

Pani Jarosława może się poszczycić udanymi tłumaczeniami z języka polskiego utworów Marii Konopnickiej. A dwujęzyczne polsko-ukraińskie wykonanie jej utworów „Tęcza” i „Kukułeczka” bardzo ucieszyły widzów.

Podczas prezentacji uczniowie Sobotnich Kółek Twórczych recytowali wiersze pani Jarosławy, które nawiązują do jej dzieciństwa, spędzonego z rodziną w miasteczku Brody na lwowszczyźnie. Słuchając tych wierszy, można wyobrazić, że pani Jarosława dorastała w cudownej bajce w otoczeniu dobrych krasnoludków.

Niestety jej dzieciństwo było bardzo tragiczne o czym także mówiliśmy na spotkaniu. Pani Jarosława wspominała jak jako 12-letnia dziewczynka była wywieziona do Niemiec, gdzie ciężko pracowała w rodzinie niemieckiej. Zwracając się do dzieci, pani Jarosława, podkreśliła – że za najlepszy dar dzieciństwa uważała możliwość chodzenia do szkoły i uczenia się.

Z okazji prezentacji nowej zbiórki i dnia urodzin życzymy pani Jarosławie Pawluk dużo zdrowia, pomyślności i inspiracji twórczych na nowe dzieła poetyckie.

Działalność Domu Polskiego w Żytomierzu wspierana jest przez Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA

Fot. Walentyna Jusupowa