HISTORIA POLSKIEJ RODZINY KRESOWEJ, CZ. III
Po raz trzeci wracamy do dziejów rodu Kohutnickich opisanych przez Oleha Owczaruka, zwycięzcę konkursu „Opowiedz mi o Polsce – Rodzinne historie”.
Odeszli na emeryturę 10, 20, 25 lat temu… Jedyne, czego im brakuje, to… czasu. Łączy ich nie tylko dawny zawód, ale także zamiłowanie do pracy społecznej oraz opieka nad wnukami i prawnukami.
W środę 11 kwietnia w Strzelnicy w Czeskim Cieszynie odbyło się Spotkanie Wiosenne Klubu Nauczycieli Emerytów. Sala pękała w szwach, a uśmiech nie schodził z twarzy obecnych. Działająca przy Towarzystwie Nauczycieli Polskich w Republice Czeskiej organizacja tak naprawdę powinna nazywać się Klub Aktywnych Nauczycieli Emerytów. Osoby, które kiedyś niosły kaganek oświaty na Zaolziu, dziś mówią wprost: nie nudzimy się. Najlepiej ich aktywność oddają słowa Ireny Małysz, która uczyła w polskiej szkole podstawowej na Tarasie w Trzyńcu: – Walczę z brakiem czasu, zresztą tak jak całe życie.
KNE liczy dziś 101 członków. Nauczycieli na emeryturze jest na Zaolziu oczywiście dużo więcej. Nie wszyscy wstępują jednak do Klubu, a są też tacy, którzy nie czują się do końca emerytami, dlatego są skupieni w ogniskach szkolnych przy Towarzystwie Nauczycieli Polskich. W czwartkowej imprezie uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Było to spotkanie towarzyskie przy kawie i ciastku, na którym był czas na wspomnienia, rozmowy – także te na temat najbliższej przyszłości. Myliłby się bowiem ten, kto by twierdził, że nauczyciele spotykają się tylko w zamkniętych pomieszczeniach. – Najbliższą imprezą będzie wiosenny spacer do Karwiny-Raju. W planie mamy zwiedzenie parku zdrojowego w Darkowie, kaplicę św. Anny, starą szkołę w Raju, gdzie znajduje się stacja przyrodników, a całość zakończymy tradycyjnym smażeniem jajecznicy, bo spacer wypada w okolicy Zielonych Świątek – mówi Marta Roszka, prezes Klubu Nauczycieli Emerytów.
Pod ogromnym wrażeniem działalności pedagogów jest konsul generalna RP w Ostrawie, Izabella Wołłejko-Chwastowicz. – Dzisiejsze spotkanie jest okazją, by z dumą obserwować postępy podopiecznych, ich sukcesy i życiowe radości. Państwa osiągnięcia mają namacalne dowody w postaci uczciwych pracowników, kreatywnych menedżerów, liderów ruchów społecznych nie tylko na Zaolziu, ale w całej Republice Czeskiej. Znanych i sławnych w Polsce i Czechach Zaolziaków. Przekazaliście swoim wychowankom wartości takie, jak szczerość, uczciwość i tolerancja dla innych ludzi i ich przekonań. To bezdyskusyjne i prawdziwe sukcesy waszej pracy – napisała do zebranych.
Pedagodzy z Zaolzia współpracują z koleżankami i kolegami z drugiej strony granicy. W Wiosennym Spotkaniu uczestniczyły członkinie sekcji emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego z Cieszyna i Wisły. Największe bolączki? – Emerytowani nauczyciele już nic w Polsce nie zmienią. Nie mamy takiej siły przebicia – przyznała Władysława Magiera z Cieszyna.
Patrząc jednak na uśmiechnięte buzie uczestników Spotkania Wiosennego, nikt chyba nie ma nawet takiego zamiaru. Chodzi przede wszystkim o wspólne przeżycie nauczycielskiej emerytury.
Tomasz Wolff
Zdjęcia: Tomasz Wolff
Po raz trzeci wracamy do dziejów rodu Kohutnickich opisanych przez Oleha Owczaruka, zwycięzcę konkursu „Opowiedz mi o Polsce – Rodzinne historie”.
16 grudnia 2018 roku 26-osobowy chór „Polskie Kwiaty” działający przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie wziął udział w charytatywnym jarmarku bożonarodzeniowym.
Z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, odnowiony został grób ministra Leona Bilińskiego – profesora i rektora uniwersytetu lwowskiego, trzykrotnego ministra skarbu Austrii, który po odzyskaniu niepodległości przez Polskę po I Wojnie Światowej został ministrem skarbu II RP.