IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

21.11.2019

Takie jest Zaolzie

Aktualności Czechy, morawsko-śląski 2019-11-21

Poświęcają bezinteresownie swój wolny czas, organizując życie społeczne, kulturalne, naukowe i sportowe Polaków mieszkających na Zaolziu. Jacy są Zaolziacy? Odpowiedź na to pytanie można było poznać w trzecią sobotę listopada w Teatrze Cieszyńskim.


Odbyła się tam gala Tacy Jesteśmy, plebiscytu od ponad 20 lat organizowanego przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej. To najważniejsze nagrody dla przedstawicieli polskiej mniejszości. 

W sobotę widownia zobaczyła „w akcji” dziesięcioro finalistów. Zabrzmiały więc między innymi piosenki żeglarskie, ludowe rytmy, ale też wariacje na fortepian. A że mieszkańcy Zaolzia są utalentowani, niektórzy łączą pasje – dlatego Darina Krygiel, nominowana za nostalgiczną płytę „Malowanie deszczem”, dała się też kolejny raz poznać jako świetna malarka. Zaolziacy są też doskonałymi organizatorami. Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Karwinie-Frysztacie zostało nominowane za organizację festiwalu „Dolański Gróm”. Organizatorom tego dorocznego wydarzenia udało się ściągnąć do Czeskiego Cieszyna Martę Cugier i Grzegorza Stróżniaka, czyli praktycznie dwie najważniejsze osoby z zespołu Lombard. Obok dali krótki, ale jakże energetyczny koncert.

Zaangażowanie w pracę społeczną na Zaolziu najlepiej oddaje jeden z dialogów. Kiedy przygotowujący krótką prezentację filmową jednego z dziesięciu finalistów „Tacy Jesteśmy”, Krzysztofa Mitury, naczelnika Harcerstwa Polskiego w RC oraz drużynowego Wodnej Drużyny Harcerskiej „Opty” zapytali, ile czasu w tygodniu spędza w domu, ten odpowiedział: „Zapytajcie raczej, ile w roku”. To właśnie Mitura otrzymał główną nagrodę „Złoty Jestem” (zdecydowała o tym Rada Kongresu Polaków). Z kolei Nagrodę Publiczności, na podstawie SMS-ów oraz kuponów drukowanych w „Głosie” – gazecie Polaków w Republice Czeskiej, zdobył Zespół Folklorystyczny „Oldrzychowice”. Każda nagroda to bon o wartości 15 tysięcy koron. Członkowie zespołu ogłosili publicznie, że swoją nagrodę przekażą, podobnie jak w 2015 roku „Gimnaści” z Wędryni, na rzecz stowarzyszenia „Nigdy nie jesteś sam”, które pomaga dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom.

– Pokazaliśmy, jacy jesteśmy i na co nas stać – mówił tuż przed wręczeniem nagród Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC. – Żeby się nie powtarzać, nie będę mówił, że to, co tutaj zobaczyliśmy, to tylko malutki wierzchołek ogromnej góry lodowej tego wszystkiego, co działo się na Zaolziu w minionym roku. Tak samo nie będę mówił, że mamy się czym pochwalić, bo to państwo zobaczyliście na scenie. Zaolzie to nie tylko ci wszyscy artyści, śpiewacy, tancerze, ale przede wszystkim ogromna rzesza skromnych, szarych bezimiennych społeczników. To właśnie dzięki nim jesteśmy, tacy jesteśmy.

Chociaż nagrody za rok 2019 zostały przyznane, nikt nie zamierza spoczywać na laurach. O planach na najbliższe tygodnie mówił na przykład Cezary Drzewiecki, dyrygent Polskiego Zespołu Śpiewaczego „Hutnik” z Trzyńca, który został nominowany za długoletnie pielęgnowanie śpiewu i kultury muzycznej na ziemi cieszyńskiej na najwyższym poziomie.

– Czeka nas dość prestiżowy występ na Welehradzie, do którego przygotowujemy się bardzo intensywnie. Już wkrótce wejdziemy też w sezon kolędowy – przyznał.

Tekst: Tomasz Wolff

Nagrodę Publiczności odebrał Zespół Folklorystyczny „Oldrzychowice”.

Z kolei trofeum „Tacy Jesteśmy” otrzymał Krzysztof Mitura. W jego zastępstwie odebrała je jego żona Danuta.

Fot. Tomasz Wolff, „Głos”

 

Galeria