Aligator w Wilnie
„Aligator w Wilnie” to skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej przyprawione szczyptą historii Polski oraz Wileńszczyzny.
16 maja o godz. 18.00 w Charkowskiej Filharmonii z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się uroczystości współorganizowane przez Konsulat Generalny RP oraz koncert polskiej muzyki z udziałem polskich i ukraińskich artystów.
Koncert w Charkowie był niezwykle uroczysty. Konsul Generalny Janusz Jabłoński wręczył wysokie odznaczenia Państwowe wybitnym działaczom polonijnym z terenu Charkowskiego Okręgu konsularnego. Przedstawiciele organizacji polonijnych zostali wyróżnieni medalem ministra kultury „Zasłużony dla kultury polskiej”. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – polskie odznaczenie ministerialne przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Srebrnym Krzyżem Zasługi, nadawanym przez Prezydenta RP, zostali odznaczeni podczas koncertuwieloletni prezesi polonijnych organizacji z Charkowa, Sum, Zaporoża, Bierdiańska, Melitopola i innych miast ze wschodu Ukrainy.
Srebrny Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 r., nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.
W imieniu naszej organizacji polonijnej TKP w Sumach dziękujemy Panu Konsulowi Generalnemu RP w Charkowie Januszowi Jabłońskiemu, Panu Prezydentowi RP Andrzeju Dudzie oraz wszystkim osobom i instytucjom RP, które przyczyniły się do otrzymania odznaczeń.
Koncert zaszczycili swoją obecnością goście z całego okręgu charkowskiego, mi.in.: pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Charkowie, przedstawiciele władz miasta Charków i obwodu charkowskiego, Polonia, goście z Uniwersytetu Sztuk Pięknych. Artyści z Polski wystąpili, prezentując repertuar muzyki polskiej, co zostało niezwykle gorąco przyjęte przez publiczność.
W koncercie udział wzięli:Anna Jeremus-Lewandowska – polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, prof. dr hab. Akademii Muzycznej im I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Martyna Kominiarczuk-Michałowska- sopran. Marta Książek -sopran. Ewa Murzynowska - sopran. Jarosław Domagała - fortepian. Dr Jarosław Domagała – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu.
Kwartet smyczkowy Uniwersytetu Charkowskiego wystąpił w składzie: Inna Uspeńska, Aleksander Beskorowajny, Margarita Solanik, Artem Litowczenko.
W pierwszej części koncertu wystąpiła Orkiestra Filharmonii Charkowskiej pod dyrekcją Jurija Janko. Wraz z orkiestrą i chórem filharmonii oraz publicznością artyści z Polski zaśpiewali Mazurek 3-go Maja "Witaj majowa jutrzenko".
W drugiej części koncertu artyści z Polski zaśpiewali najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszko.Publiczność żywo reagowała na poszczególne utwory, doskonale wczuwając się w nastrój moniuszkowskich utworów.
Ukłon w stronę naszego narodowego kompozytora Stanisława Moniuszki i koncert wykonany przez wybitnych artystów Polski i Filharmonię z Charkowa należy uznać za szczególny gest. Trzeba też przywołać historyczny fakt, że właśnie na Ukrainie z ogromnym powodzeniem opera Moniuszki „Straszny Dwór” została wystawiona po raz pierwszy już w roku 1873 w Kijowie w niespełna rok po śmierci kompozytora.
Ostatnim utworem muzycznym, który wysłuchaliśmy podczas koncertu w dniu 16 maja w filharmonii - to była polska piosenka narodowa „Hej, sokoły! ”, która została wykonana przez artystów z Polski, razem z całą Polonią.
Dziękujemy polskim artystom za wyjątkową atmosferę, jaka towarzyszyła koncertowi, który odbył się w tak uroczystym dla nas dniu – 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
Informacja o odznaczeniach:
Wśród odznaczonych byli m.in. działacze Polskiego Kulturalo-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” w Berdiańsku, w tym wieloletnia dyrektor Domu Polskiego w Berdiańsku Teresa Krasnokucka-Suchomłynowa i honorowy członek „Odrodzenia” prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Orderem "Srebrny Krzyż Zasługi", który przyznaje Prezydent RP, był odznaczony Paweł Skórski, prezes Ośrodka Kultury Polskiej im. Karola Wojtyły w Dnipro.
Tekst: Włodzimierz Kuczyński i Anna Zdanowska
Redakcja: IDA
Fot. Włodzimierz Kuczyński, Anna Zdanowska
„Aligator w Wilnie” to skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej przyprawione szczyptą historii Polski oraz Wileńszczyzny.
Tradycyjnie w pierwszą niedzielę listopada w Domu Polskim odbyły się uroczystości z okazji narodowego święta Niepodległości Polski. S
O Polakach mieszkających na Węgrzech – ich problemach, inicjatywach, dowiedzieć się będzie można słuchając nowego podcastu „Radio Polonia Węgierska”. Twórcy medium, grupa kilku osób, skupili się pod parasolem działającego w Budapeszcie Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.