W dniu 17-go października 2020 roku odbyła się wycieczka edukacyjna dzieci i młodzieży skupionej w Stowarzyszeniu „Silesia” do Lipawy (Liepāja) na Łotwie. Tematem przewodnim wyjazdu było poznanie historii i miejsc związanych z Polakami pochodzącymi z Lipawy, którzy zapisali się na historycznych kartach miasta.
Plan wycieczki został opracowany na podstawie książki Marka Głuszko pt. „Polacy w Lipawie. Historia znana, nieznana, zapomniana.”. Przewodnikiem wycieczki była Pani Rita Rozentāle, prezes Związku Polaków w Lipawie, z którą wspólnie spędzono cały dzień szlakiem Polaków z Lipawy.
Zwiedzony został port oraz port wojenny w Lipawie, który zaprojektował polski inżynier Jan Heydatel. W porcie wojennym znajduje się dom spotkań oficerów marynarki wojennej, autorstwa polskiego architekta Stefana Gałęzowskiego, który jest uznawany za arcydzieło architektury. Zwiedzono również dworzec kolejowy, który powstał dzięki polskiemu przedsiębiorcy, ówczesnego króla kolei żelanych, Janowi Blochowi.
Uczestnicy wycieczki odwiedzili budynek dawnego Gimnazjum Mikołajewskiego w Lipawie, w którym uczyli się znani Polacy m.in. pierwszy prezydent Polski Gabriel Narutowicz, Tadeusz Rechniewski czy Jan Piłsudski (brat Marszałka Józefa Piłsudskiego). Zwiedzono także Kościół św. Józefa, który odgrywał ważną rolę w życiu Polaków w Lipawie.
Podczas wspólnego obiadu toczyły się rozmowy o niezwykłych losach Polaków pochodzących z Lipawy. Na zakończenie odwiedzono siedzibę Stowarzyszenia „Wanda” i podziękowano za wspólnie spędzony dzień. Pogoda w Lipawie sprzyjała i zachęcała do wędrówki szlakiem Polaków. Miłym akcentem i niespodzianką dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w działalność Stowarzyszenia „Silesia” były bilety wstępu do Aquaparku w Jurmali.
Stowarzyszenie „Silesia” dziękuje Pani Ricie Rozentāle za wspaniały dzień w Lipawie, jak również serdeczne podziękowania kierowane są do Ambasady RP na Łotwie za wsparcie i sfinansowanie kosztów wycieczki.
Tekst: Mariusz Duka