IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.11.2019

WYSTAWA O POLAKACH NA ŁOTWIE

Wystawa, popularyzacja historii, Aktualności, Niepodległa Łotwa, Łatgalia, Dyneburg 2019-11-12

7 listopada w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy objazdowej „Polacy na Łotwie: wczoraj i dziś”. Ekspozycja jest poświęcona świętom Niepodległości Łotwy i Polski.


Wspólna historia jednoczy Łotwę i Polskę - w latach walk o niepodległość  w 1918 roku oba państwa w tym samym czasie ją odzyskały, Polska 11 listopada a Łotwa 18 listopada. Obecnie Polacy na Łotwie świętuję obie daty, szanując pamięć o tych, którzy bronili suwerenności obu krajów.

 „Wystawa składa się z 14 plansz z historią Polaków, którzy są ważną częścią historii Łotwy od XVI wieku. Wystawa pokazuje dzieje słynnych Polaków i jak oni swoją pracą przyczynili się do rozwoju tych ziem. Nasza ekspozycja opowiada o wydarzeniach i wybitnych osobowościach, szczególny nacisk kładziony jest na wspólne operacje wojskowe sił łotewskich i polskich w 1919 r. Jednym z głównych celi projektu jest zachęcenie młodzieży z Polskiego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu do zapoznania się z ekspozycją opowiadającą historię naszego regionu i życia przodków. Wystawa będzie prezentowana w Centrum Kultury Polskiej aż do świąt Bożego Narodzenia. Następnie wystawa rozpocznie podróż po Łotwie i być może dotrze do Warszawy.”- opowiada prezes Związku Polaków na Łotwie R.Stankiewicz.

Wystawa została stworzona przy wsparciu państwa polskiego przez zespół kreatywny, w skład którego wchodził Ryszard Stankiewicz, tłumaczka Krystyna Kunicka, dziennikarz Tomasz Otocki i artysta Romuald Gibowski.

Wystawa “Polacy na Łotwie wczoraj i dziś” jest otwarta do 22 grudnia w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu (ul. Warszawska 30).

Tekst: Joren Dobkiewicz

Redakcja: IDA 

Fot: J.Dunaiski

 

Galeria