Robili Rewolucję - dyskusja panelowa
Po raz trzeci w budapeszteńskim Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum odbyła się multidyscyplinarna, panelowa dyskusja o najnowszej – polskiej i węgierskiej historii.
7 listopada w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy objazdowej „Polacy na Łotwie: wczoraj i dziś”. Ekspozycja jest poświęcona świętom Niepodległości Łotwy i Polski.
Wspólna historia jednoczy Łotwę i Polskę - w latach walk o niepodległość w 1918 roku oba państwa w tym samym czasie ją odzyskały, Polska 11 listopada a Łotwa 18 listopada. Obecnie Polacy na Łotwie świętuję obie daty, szanując pamięć o tych, którzy bronili suwerenności obu krajów.
„Wystawa składa się z 14 plansz z historią Polaków, którzy są ważną częścią historii Łotwy od XVI wieku. Wystawa pokazuje dzieje słynnych Polaków i jak oni swoją pracą przyczynili się do rozwoju tych ziem. Nasza ekspozycja opowiada o wydarzeniach i wybitnych osobowościach, szczególny nacisk kładziony jest na wspólne operacje wojskowe sił łotewskich i polskich w 1919 r. Jednym z głównych celi projektu jest zachęcenie młodzieży z Polskiego Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu do zapoznania się z ekspozycją opowiadającą historię naszego regionu i życia przodków. Wystawa będzie prezentowana w Centrum Kultury Polskiej aż do świąt Bożego Narodzenia. Następnie wystawa rozpocznie podróż po Łotwie i być może dotrze do Warszawy.”- opowiada prezes Związku Polaków na Łotwie R.Stankiewicz.
Wystawa została stworzona przy wsparciu państwa polskiego przez zespół kreatywny, w skład którego wchodził Ryszard Stankiewicz, tłumaczka Krystyna Kunicka, dziennikarz Tomasz Otocki i artysta Romuald Gibowski.
Wystawa “Polacy na Łotwie wczoraj i dziś” jest otwarta do 22 grudnia w Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu (ul. Warszawska 30).
Tekst: Joren Dobkiewicz
Redakcja: IDA
Fot: J.Dunaiski
Po raz trzeci w budapeszteńskim Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum odbyła się multidyscyplinarna, panelowa dyskusja o najnowszej – polskiej i węgierskiej historii.
W tym roku pandemia nie przeszkodziła w realizacji projektu „Polskie malarstwo i wycinanka”. W dniach 3-4 września w Tarnopolskiej Szkole Rzemiosł uczestnicy, a wśród nich wiele nowych osób, poznawali tajemnice polskiej wycinanki ludowej z różnych regionów.
16 listopada w odeskim Parku im. Tarasa Szewczenki odbył się II Bieg Niepodległości na symboliczną odległość 1918 metrów. Wzięło w nim udział około 500 osób.