Audiobook "Pan Tadeusz" dotarł na Żytomierszczyznę
W dniu 17 kwietniu na pocztę dotarła paczka adresowana do Studenckiego Klubu Polskiego. Przesyłka zawierała audiobook „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
4 lipca w łotewskim Muzeum Fotografii odbył się wernisaż wystawy prac fotograficznych polskiej artystki Agnieszki Rayss pt. „Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem”.
Agnieszka Rayss dokumentowała pozostałości po sowieckich próbach nuklearnych w Kazachstanie. Miejsce to było znane jako „składowisko odpadów” i było jednym z najważniejszych obszarów realizacji programu nuklearnego Związku Radzieckiego. Do roku 1989, kiedy obszar został zamknięty, w ciągu 40 lat dokonano ponad 450 detonacji.
Jak opowiada autorka wystawy- "Tytuł wystawy „Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem” jest powiązany z artykułem prasowym z 1989 r., w którym amerykański dziennikarz opisuje swoje spotkanie z Andriejem Sacharowem na krótko przed śmiercią. Później Sacharow stał się aktywnym przeciwnikiem wyścigu zbrojeń i działaczem na rzecz praw człowieka, w 1975 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla."
Wystawa składa się ze zdjęć poligonu, przefotografowanych zdjęć dokumentujących ciała po napromieniowaniu i fragmentów przestrzeni Ośrodka Badań Jądrowych.
Podczas otwarcia wystawy Ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn zaakcentowała istotny wydźwięk społeczny wystawy, która pokazuje tragiczne skutki wykorzystania broni nuklearnej dla ludzkości oraz środowiska naturalnego.
Ambasador podkreśliła, iż przypominanie sylwetki wybitnego fizyka Sacharowa ma szczególne znaczenie w kontekście przypadającej w tym roku 30 rocznicy śmierci naukowca.
Ambasador podziękowała również za pomyślną wieloletnią współpracę w promowaniu polskiej sztuki fotograficznej na Łotwie pani dyrektor łotewskiego Muzeum Fotografii Marii Dudarewej, a także Instytutowi Adama Mickiewicza za finansowe wsparcie projektu.
Agnieszka Raysa jest fotografem i niezależnym artystą mieszkającym w Warszawie. Współzakładała Sputnik Photos. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Rayss studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i jest doktorantem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesuje się postradzieckim dziedzictwem Europy Środkowej i Wschodniej oraz tematami związanymi z jego mitami, historią i jego reinterpretacją. W ostatnich latach pracowała także nad krajobrazami i ekologią. Otrzymała kilka nagród, w tym nagrodę "Pictures of the Year". Jej prace były w magazynach takich jak "Newsweek", "The Guardian" i innych.
Wystawa będzie prezentowana od 4 lipca do 11 listopada 2019 r., w Łotewskim Muzeum Fotografii ul. Palona 8 (wejście z ul. Alksna).
Tekst: Joren Dobkiewicz
Redakcja: IDA
Fot. M.Dudarewa
W dniu 17 kwietniu na pocztę dotarła paczka adresowana do Studenckiego Klubu Polskiego. Przesyłka zawierała audiobook „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP, który Sejm RP ustanowił w 2016 roku.
W dniach 27-28 kwietnia odbyła się Polonijna edycja Turnieju Oksfordzkich Debat Historycznych zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej.