"Nasza kultura jest żywa" - wywiad
Rozmowa z Heleną Legowicz, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.
„WYSŁUCHAJ MOJEJ OPOWIEŚCI”: wyjątkowa wystawa w Parku Pamięci w Tuskulanach
25 września o 14.00 w Parku Pamięci w Tuskulanach w Wilnie (ul. Žirmūnų), zostanie otwarta wystawa plenerowa: „WYSŁUCHAJ MOJEJ OPOWIEŚCI”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Obchodów Dnia Pamięci Ofiar z Tuskulan.
– To wystawa, która łączy formę plenerową z wystawą wirtualną. Będzie można dzięki niej poznać bohaterów związanych z historią dworu, a także historię Wilna. Bardzo się cieszę, że ten projekt spotkał się z zainteresowaniem partnerów z Polski. Bez wątpienia to miejsce bardzo interesujące nie tylko dla Litwinów, lecz także dla Polaków – w naszym dworze grywał Stanisław Moniuszko, tu wychował się Franciszek Walicki, tu rodzina Antonowiczów zapisała bohaterskie karty historii. Dzięki współpracy z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego i wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP możliwe było stworzenie międzynarodowego projektu na wysokim poziomie, który będzie dostępny w trzech językach: litewskim, polskim i angielskim. Do zwiedzania wystawy będzie konieczny jedynie własny telefon i internet, będzie dostępna przez cały czas bezpłatnie. Samo otwarcie wystawy wsparła polska placówka dyplomatyczna na Litwie, Ambasada RP i Instytut Polski w Wilnie, i będzie ono również odbywać się w języku litewskim i polskim – mówi Dovilė Lauraitienė, kierowniczka Muzeum Parku Pamięci w Tuskulanach w Wilnie.
Koncepcja wystawy, której autorką jest Ilona Lewandowska, jest bardzo prosta, jednak jej realizacja wymagała znacznych sił i zaangażowania wielu osób. Projekt graficzny stworzył Tomasz Bereźnicki, grafik, którego prace wielokrotnie były już obecne w Wilnie. Całą pracę merytoryczną i wirtualną wystawę stworzyli pracownicy Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, w prace nad wystawą zaangażowało się również wielu aktorów, w tym – w tworzenie polskich nagrań – aktorzy Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie.
– Zależało mi na tym, by historie, które usłyszymy od bohaterów wystawy, były jak najbardziej autentyczne, dlatego wszystkie teksty mają bardzo solidną podstawę w źródłach. Starałam się znaleźć jak najwięcej autentycznych wypowiedzi bohaterów wystawy, odtworzyć w pewien sposób ich styl mówienia. Nie wiem, na ile się to udało, ale przynajmniej mi udało się tych ludzi lepiej poznać – mówi Ilona Lewandowska, historyczka pracująca w Muzeum Parku Pamięci w Tuskulanach.
Park pamięci w Tuskulanach to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się najpiękniejsze i najtragiczniejsze momenty w historii Litwy. W tym roku mija 80 lat, od kiedy ten malowniczy teren zaczął być wykorzystywany przez NKWD jako miejsce ukrycia masowych grobów. Największą grupę wśród pochowanych Tuskulanach stanowią „wrogowie ludu”, aktywnie zwalczający władzę sowiecką. Wyrok śmierci wykonano na 206 członkach litewskiego ruchu oporu, 43 uczestnikach powstania z czerwca 1941 r. oraz 32 żołnierzach i współpracownikach Armii Krajowej.
Obchody Dnia Pamięci Ofiar z Tuskulan będą trwały w tym roku aż cztery dni. od 25 do 28 września. Wystawa plenerowa „WYSŁUCHAJ MOJEJ OPOWIEŚCI” upamiętnia historię tego miejsca i ludzi, którzy na różne sposoby stawiali opór okupantom. W parku będzie można wysłuchać opowieści postaci, których życie lub śmierć są związane z Tuskulanami. Dowiedzieć się więcej o Tuskulanach i bohaterach związanych z tym miejscem korzystając z QR kodu za pośrednictwem własnego urządzenia.
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie i Ambasada RP w Wilnie.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne” za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.
Rozmowa z Heleną Legowicz, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.
Teatr Polski w Wilnie ogłasza projekt pod nazwą "Akademia Teatralna Polskiego Teatru w Wilnie", który będzie niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
Tarnopolskie Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oswiatowe od 6 lat, czyli od momentu powstania, kontynuuje dobrą tradycję – żeby chociaż raz w roku odwiedzić wychowanków Domu Dziecka w Grzymałowie w obwodzie tarnopolskim.