Lecznica doktora Apolinarego Tarnawskiego
Prezentujemy pierwszy fragment pasjonującej książki o charyzmatycznym doktorze i jego niekonwencjonalnych metodach leczniczych.
W dniu 11 września br. w ścianach Gnatyuk Art Center otwarto wystawę fotograficzną poświęconą żytomierskim fotografom XIX wieku.
Na ekspozycji zaprezentowane prace żytomierskich fotografów tego czasu, którzy rozwijali fotografię, zakłady fotograficzne w Żytomierzu. Oryginały wszystkich przedstawionych fotografii na Wystawie znajdują się w prywatnych kolekcjach.
W ramach Wystawy odbyły się występy historyków, krajoznawców. Zgodnie informacji dr Antona Syczewskiego, doc. Katedry Historii Ukrainy Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki: „W drugiej połowie XIX – na początku XX w. w Żytomierzu działało ponad 60 fotografów, z nich – 26 Polacy, 14 Żydzi, 4 Rosjanie i 1 Niemiec. Większość z nich znajdowali się na centralnych ulicach miasta, m.in. takich ulicach jak Michajłowska, Berdyczowska, Kijowska i Petersburgska (obecnie Pokrowska)”.
Sergiusz Sobczuk, krajoznawca, na przykładzie swoich zdjęć, które również prezentowane na wystawie, mówił o ludziach przedstawionych na tych zdjęciach, o ich losach życiowych itd. Następnie głos zabrała Irena Wyszniewiecka, zasłużony pracownik dla kultury Ukrainy, kierownik oddziału Muzeum Kosmonautyki im. Sergija Korolowa, która opowiedziała o swojej rodzinnej historii, o życiowej historii Polki Stanisławy Jaśkiewicz z domu Dołmat.
Każdego, kogo zaprosiliśmy do występu, gości na sali słuchali z wielkim zainteresowaniem, ponieważ, cała ta informacja wygłoszona była po raz pierwszy, po raz pierwszy Żytomierzanie mogli usłyszeć o historii fotografów naszego miasta. Poznając historię naszego miasta co raz więcej przekonujemy się, że Żytomierz ma bardzo bogatą historię, że nasze miasto jest na tyle ciekawe, że trzeba zorganizować jak najwięcej takich spotkań, aby móc otwierać znów i znów niewiadome strony historię naszego miasta.
W czasie przedsięwzięcia odbył się przepiękny koncert poświęcony Żytomierzanom XIX w., gdzie zagrano muzykę Andrzeja Janowicza, Juliusza Zarębskiego, Włodzimierza Protodiakonowa, Barona de Shoduara, rodziny Latoszyńskich. Co ważne, że niektóre utwory zostały zagrane po raz pierwszy. Wielkie podziękowania i brawa dla zasłużonego dla kultury polskiej Zespołu Kameralnego im. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego pod kier. Ireny Kopoć, którzy przygotowali przepiękny Koncert.
Dla nas jako organizatorów, bardzo ważnym i cennym jest to, że otrzymaliśmy dużo pozytywnych komentarzy od uczestników naszego przedsięwzięcia, w komentarzach na stronach internetowych, gdzie udzie pisali, mówili, że: „To jest bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, które organizowano na dość wysokim, profesjonalnym poziomie”; „Każdego z uczestników z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy i jesteśmy dumni, że żyjemy w takim mieście jak Żytomierz”; „Musimy odejść od poczucia niższości, a odwrotnie, być dumnym, że mieszkami w tym miejscu”.
Na wystawie możemy zobaczyć dużo znajomych na osób, m.in. jest kilka zdjęć Juliusza Zarębskiego, Juliusza Zarębskiego ze swoim kolegą ze swoja siostrą. Zapraszamy wszystkich kto nie zdążył obejrzeć wystawę do Gnatyuk Art. Center.
Bardzo cieszymy się, że na otwarcie wystawy przyszło dużo gości, wśród nich byli i prezesi polskich organizacji Żytomierza, krajoznawcy, pracownicy kultury, studenci – sala była wypełniona. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia i że w tym dniu była razem z nami zastępca Attaché Obrony RP płk. Agnieszka Malczewska.
Organizatorami i współorganizatorami Wystawy są: „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, Gnatyuk Art. Center i Żytomierski Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą za pośrednictwem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Tekst: Walentyna Jusupowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Walentyna Jusupowa
Prezentujemy pierwszy fragment pasjonującej książki o charyzmatycznym doktorze i jego niekonwencjonalnych metodach leczniczych.
Grobowiec prof. Leona Bilińskiego, Ministra Skarbu Polski z 1919 r., zlokalizowany w czeskich Teplicach (Cieplicach) został poddany renowacji. Prace przy obiekcie wtykane zostały przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” dzięki dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Już w najbliższą sobotę, 5-go września, odbędzie się coroczna akcja Narodowego Czytania organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku cała Polska oraz Polacy zagranicą będą czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. ...