IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

01.09.2022

„Żytomierzanie w obrazach XIX wieku” – wystawa starych fotografii w Żytomierzu

Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2022-09-01

W Żytomierzu odbyła się, wzbudzająca duże zainteresowanie, wystawa pn. „Żytomierzanie w obrazach XIX wieku”. Została zorganizowana we współpracy Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu, Gnatyuk Art Center i Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki, przy wsparciu Agencji Rozwoju Miasta Żytomierskiej Rady Miejskiej oraz organizacji „Zupełnie Naturalnie”.


Wystawa dostępna była dla mieszkańców i gości Żytomierza, w dniach od 12 lipca do 14 sierpnia br., w jednym z zabytkowych budynków Żytomierza – Wieży Ciśnień. Znajduje się tam miejska przestrzeń artystyczna „Wieża”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały dzieła żytomierskich fotografów z XIX wieku, które przyczyniły się do rozwoju zakładów fotograficznych w Żytomierzu. Oryginalne fotografie, będące pierwowzorami tych przedstawionych na ekspozycji, znajdują się w prywatnych kolekcjach.

Główna ekspozycja składała się z fotografii przedstawiających dawne budynki Żytomierza, autorstwa Mai Lewczuk, utrzymane w czarno-białej stylistyce szkice Żytomierza z lat 90., autorstwa Mykoły Butkowskiego, a także "obrazki z życia" Żytomierza z początku XXI wieku, wykonane przez Leonida Szewczuka. Aby przybliżyć zwiedzającym atmosferę XIX wieku, na dwóch piętrach „Wieży” działało nieme, czarno-białe kino, w którym obejrzeć można było komedie Charliego Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda oraz Władysława Starewicza. Była także okazja do zapoznania się z twórczością poświęconą wybitnym mieszkańcom Żytomierza - filmy dokumentalne i biograficzne o Alfredzie Fedeckim, Juliuszu Zarębskim, Ewelinie Gańskiej, Josephie Konradzie (Józefie Teodorze Konradzie Korzeniowskim) i innych. Na czas trwania wystawy, „Wieża” gościła klub filmowy Gnatyuk Art Cinema, odbył się też przegląd literacki „Książka z Półki”.

W ramach Wystawy, odwiedzającym zaoferowane zostały bezpłatne materiały informacyjne oraz wskazówki dotyczące odwiedzin znanych miejsc turystycznych Żytomierza i obwodu Żytomierskiego, opracowane przez Obwodowe Centrum Informacji Turystycznej Żytomierskiej Rady Obwodowej. Na miejscu oferowana była także literatura historyczna miejscowego wydawnictwa „Wołyń”.

Odbyła się także zbiórka pieniędzy, przeznaczonych dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Zebrane środki mają zostać wykorzystane na zakup namiotów, siatek maskujących, oraz samochód. Łącznie wystawę obejrzało ponad 500 osób, w tym przesiedleńcy oraz obywatele innych krajów – Polski, Włoch i Francji.

Ze względu na swój charakter, wystawa zachęcała mieszkańców Żytomierza do dzielenia się własnymi archiwami fotograficznymi oraz stała się chwilą wytchnienia w czasie wojny. Zebrała liczne, pozytywne recenzje oraz opinie na portalach społecznościowych.

Rok wcześniej, w „Wieży”, odbyła się wystawa „Żytomierzanie oczyma polskich fotografów XIX w.”, na której była okazja do zapoznania się z fotografiami udostępnionymi również w tym roku. Organizatorami tej wystawy był „Studencki Klub Polski” w Żytomierzu, Gnatyuk Art Center i Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztuki im. Iwana Ohijenki. Projekt w roku 2021 został sfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Tatiana Pelech, Walentyna Jusupowa,

 Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Galeria