IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.04.2020

3...2...1… Radio start!

Radio, media, Aktualności Węgry, Budapeszt 2020-04-22

O Polakach mieszkających na Węgrzech – ich problemach, inicjatywach, dowiedzieć się będzie można słuchając nowego podcastu „Radio Polonia Węgierska”. Twórcy medium, grupa kilku osób, skupili się pod parasolem działającego w Budapeszcie Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.


 „No to zaczynamy! 3...2...1… start!” - to były jedne z pierwszych słów jakie padły z ust prowadzącego podcast Piotra Piętki. W ten sposób rozpoczął swój żywot nowy medialny byt tworzony przez Polaków mieszkających na Węgrzech. Na pierwszy odcinek złożyło się kilka punktów, które mają być obecne w każdym programie. „Planujemy raz na tydzień, lub raz na dwa tygodnie produkować jeden odcinek. Chcemy by można było tam posłuchać polonijnych wiadomości, dłuższej rozmowy z wybranym gościem. Pracujemy także nad dobrą, polską muzyką.”- mówi pomysłodawca i najczęściej słyszany głos podcastu Piotr Piętka, który na co dzień jest dyrektorem Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum.

 Pierwszym rozmówcą była Ewa Słaba – Rónay, Rzecznik Narodowości Polskiej w Zgromadzeniu Narodowym, czyli węgierskim parlamencie. Rozmowa w pierwszej części dotyczyła sytuacja pandemii i problemów jakie z tego powodu wynikają dla Polaków zamieszkałych na Węgrzech. Temat koronawirusa, ze zrozumiałych względów zdominował pierwszy odcinek podcastu. W programie można było usłyszeć relację kilku dziennikarzy z Ukrainy, Czech, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Z pierwszej ręki słuchacze dostali informacje jak wygląda sytuacja pademiczna w tych państwach.

Kierownik projektu bardzo ceni sobie współpracę znanego polskiego blogera na Węgrzech, Jerzego Celichowskiego. W każdym z odcinków będzie ukazywał się jego felieton w cyklu „Jeż Węgierski w eterze”. Ciekawostki historyczne zapewnią pracownicy Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum, którzy na co dzień badają powiązania węgiersko – polskie.

Zdaniem pomysłodawców projektu „Radio Polonia Węgierska” ma być uzupełnieniem medialnych inicjatyw Polaków na Węgrzech, którzy mają tu swoje miesięczniki a także audycję na antenie radia publicznego. Od kilku lat na portalu Youtube działa też kanał Polonia Węgierska TV realizowany przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum dzięki wsparciu środków kierowanych do polonii poprzez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Podcastów „Radio Polonia Węgierska” można wysłuchać tutaj

Redakcja: IDA

Galeria