IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

wybierz kraj

Wybierz region

Wybierz miasto

Wybierz rodzaj

Ukraina

Co z językiem polskim na Ukrainie? (cz. 1)

Język polski, Dwujęzyczność, Korespondencja, Aktualności, Materiały własne

Coraz więcej osób na Ukrainie uczy się języka polskiego. Ukraińskie szkoły językowe oferują intensywne lekcje polskiego. Jedni uczą się polskiego, aby ułatwić sobie znalezienie pracy w Polsce, inni - dla studiowania na polskich uczelniach. Tylko dla niektórych jest to powrót do korzeni swoich dziadków.

Litwa, wileński

Tradycje Wielkanocne na Wileńszczyźnie

Tradycja, Korespondencja, Kultura, Aktualności

Wielkanoc lub Niedziela Wielkanocna z tradycyjną rezurekcją o świcie dla uczczenia zmartwychwstania  Jezusa Chrystusa jest największym świętem w całym roku liturgicznym.

PUŁKOWNIK JANUSZ KRZYŻANOWSKI

Historia, Działalność organizacji polonijnych, Aktualności, Postaci

W dniu 15 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kombatantów. Jest to święto szczególne, poświęcone osobom, które zasługują na naszą uwagę i szacunek.

Litwa, wileński , Wilno

Setna rocznica wyzwolenia Wilna od bolszewików

Historia, Uroczystości, Aktualności

19 kwietnia mija 100 lat od wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików. Wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” zorganizował obchody i upamiętnił ważne historyczne wydarzenie.

Łotwa, Łatgalia, Dyneburg

POD POMNIKIEM STEFANA BATOREGO

popularyzacja historii, Aktualności, Postaci, Materiały własne

Co łączy unikanlną biograficzną bazę danych i pomnik polskiego króla w Dyneburgu?

Łotwa, Jełgawa

DĘBY KU PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Historia, Rocznice, obchody, popularyzacja historii, Aktualności

W tym roku mija 79 lat od rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów. W 1940 roku ciągu 40 dni zamordowano prawie 15 tys. jeńców.

Ogłoszenia

Polska, Warszawa

Polskie zamki i rezydencje na Ukrainie / Spotkanie z Dmytrem Antoniukiem

Warszaty,konferencje, wydawnictwa, popularyzacja historii

Dom Spotkań z Historią i Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie zapraszają na spotkanie z Dmytrem Antoniukiem, dziennikarzem, historykiem, przewodnikiem i autorem przewodników turystycznych, redaktorem działu „Kultura” w piśmie „Kyiv Weekly”, stypendyst...

Ukraina, Obwód iwanofrankowski, Iwano-Frankiwsk

VI widowisko z cyklu „Poezjo, jak Ci na imię?”

Kultura, Poezja

„Zadaniem poety jest nazwać nienazwane, wskazać oszustwo, zająć stanowisko, wytoczyć argument, ukształtować świat i zatrzymać go w stanie uśpienia” – Salman Rushdie. ...

Polska, Warszawa

Nabór do Programu Rządu RP dla Młodych Naukowców

Stypendia, Ogłoszenia

Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ogłasza  nabór do Programu Stypendialnego Rządu RP dla Młodych Naukowców. XVII edycja na rok akademicki 2019/2020 dla kandydatów z: Europy Wschodniej, Rosji, krajów Azji Środkowej i Kaukazu. ...

Polska

OGŁOSZONO NABÓR NA KOLEJNĄ EDYCJĘ STYPENDIUM I DOTACJI IMIENIA KRZYSZTOFA SKUBISZEWSKIEGO

Stypendia, Ogłoszenia

Stypendium i Dotacja imienia Krzysztofa Skubiszewskiego, pierwszego Ministra Spraw Zagranicznych RP po odzyskaniu Niepodległości (1989–1993), dla kandydatów z Europy Środkowej, Bałkanów, krajów Bałtyckich, Europy Wschodniej, Rosji, Azji Środkowej i k...

Polska

KIRKLAND RESEARCH: STYPENDIUM NA POBYT BADAWCZO-NAUKOWY W POLSCE

Stypendia, Ogłoszenia

rwa konkurs dla kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdowy, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu na stypendia Kirkland Research w 2019 r. ...

Program stypendialny dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

Stypendia, Ogłoszenia

Rozpoczął się nabór wniosków o udział w Programie stypendialnym dla Polonii im. gen. Władysława Andersa na studia Istopnia i jednolite studia magisterskie oraz studia II stopnia w roku akademickim 2019/2020. ...

Kalendarium

12 kwietnia

RAFAJŁOWA – HUCULSKA WIEŚ W KARPATACH WSCHODNICH

Historia Ukraina, Obwód iwanofrankowski, Iwano-Frankiwsk
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku zaprasza na spotkanie z dr Janem Skłodowskim połączone z prezentacją książki „Rafajłowa – huculska wieś w Karpatach Wschodnich”.
11 kwietnia

MAJÓWKA NAD ŚWICĄ. OD BOLECHOWA I DOLINY DO WYGODY I PRZEŁĘCZY WYSZKOWSKIEJ

Historia Ukraina, Obwód iwanofrankowski, Iwano-Frankiwsk
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie) zaprasza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Majówka nad Świcą. Od Bolechowa i Doliny do Wygody i Przełęczy Wyszkowskiej”.
13 kwietnia

Spotkanie muzyczno-literackie, 200. lat Moniuszki

Koncert Ukraina, Obwód odeski, Odessa
Z okazji 200.rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki serdecznie zapraszamy na spotkanie muzyczno-literackie. 
13 kwietnia

Wieczór poetycki z okazji 210. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego

Kultura Ukraina, Obwód odeski, Odessa
Serdecznie zapraszamy na wieczór poświęcony twórczości Wieszcza Narodowego Polski Juliasza Słowackiego. Wieczór odbędzie się z okazji 210. rocznicy urodzin oraz 170. rocznicy śmierci poety w sobotę  13 kwietnia br. w Bibliotece Publicznej im. M. Hruszewskiego. Początek o 16:00.
07 kwietnia

Śpiewy Historyczne Jana Ursyna Niemcewicza

Koncert , Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" Ukraina, Obwód lwowski, Lwów
Śpiewy Historyczne Jana Ursyna Niemcewicza w nowej aranżacji Krzesimira Dębskiego.  7 kwietnia 2019 r., godzina 19:00 Wykonawcy: dyrygent Krzesimir Dębski, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie plac Katedralny 1, Lwów Wydarzenie współfinansowane jest przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie"
23 marca

V KABARETON „STUDNIA 2019”

Kultura, działalność artystyczna Litwa, wileński , Wilno
V edycja Kabaretonu „StuDnia” zaprasza do rywalizacji polskie szkoły z całej Wileńszczyzny i ponownie otwiera scenę dla wszystkich, którzy lubią wyzwania i chcą spróbować swoich sił w kabarecie!