IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

24.05.2021

Audiobook „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana” w radiu internetowym „Silesia”

Aktualności Łotwa, Ryga, Ryga 2021-05-24

Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” wspólnie z Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” zaprasza wszystkich sympatyków polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, do wysłuchania audiobooka pt. „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana” w radiu internetowym „Silesia”


Marek Głuszko autor publikacji „Polacy w Lipawie – historia znana, nieznana, zapomniana” otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” w kategorii: „Popularyzacja problematyki wschodniej”.

Jest to wyjątkowa okazja do poznania historii Polaków związanych z przepięknym miastem Lipawą. Audiobook podzielony został na 38 odcinków po 15-20 minut, które będzie można posłuchać w każdy wtorek i czwartek o godz. 20:00 na antenie radia internetowego „Silesia”. Powtórki będą emitowane w każdą niedzielę o godz. 12:00 i 12:15. Harmonogram emisji audiobooka znajduje się poniżej.

Lipawa to miasto portowe na kurlandzkim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Związki Lipawy z polską historią sięgają początku XVII w. Niestety, w polskiej historiografii brakuje publikacji prezentujących polskie dokonania w dziejach lipawskich. Marek Głuszko, na podstawie własnych zbiorów i przeprowadzonych badań, przedstawia Polaków znanych i nieznanych, często już zapomnianych, którzy byli związani z Lipawą. Książka jest bogato ilustrowana materiałem archiwalnym i napisana w języku polskim i łotewskim.

Stowarzyszenie „Silesia” dziękuje Pani Dyrektor Instytutu Polonika Dorocie Janiszewskiej – Jakubiak za umożliwienie emisji audiobooka na antenie radia internetowego „Silesia”, Pani Kierownik Wydziału Komunikacji i Zarządzania Wiedzą Karolinie Sałajczyk oraz wszystkim pracownikom Instytutu Polonika, którzy przyczynili się do przygotowania odcinków audiobooka.

Harmonogram emisji audiobooka znajduje się na stronie:

[PL] - https://www.silesia.lv/pl/2021/05/audiobook-polacy-w-lipawie-historia-znana-nieznana-zapomniana-w-radiu-internetowym-silesia/
[LV] - https://www.silesia.lv/lv/2021/05/audiogramata-poli-liepaja-zinama-nezinama-aizmirsta-vesture-skanes-interneta-radio-silesia-etera/

Galeria