WSPARCIE CHARYTATYWNE DLA POLAKÓW Z LITWY
Przekazaliśmy paczki żywnościowe dla Rodaków, w tym słodycze dla dzieci, mieszkających na Litwie.
W ogrodach Uniwersytetu Zarządzania i Biznesu 27 czerwca odbył się doroczny piknik polonijny.
Tym razem nieformalne spotkanie członków Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” było połączone z uroczystościami wręczenia certyfikatów ukończenia roku szkolnego 2020/2021.
– Był to trudny okres i dla nauczycieli, prowadzących zajęcia w ramach działalności Ośrodka Nauki Języka Polskiego dla Dzieci i Młodzieży, i dla uczniów. Ze względu na ograniczenia epidemiczne musieliśmy opanować tak zwane mieszane metody nauczania – stacjonarne i zdalne. Trzeba było wprowadzać zmiany do programów i szukać nowych materiałów dydaktycznych– powiedziała nauczycielka języka polskiego Natalia Kaczur.
Tutaj warto wspomnieć, że od dwóch lat miejscowi nauczyciele pracują nad stworzeniem Polonijnego Centrum Zdalnego Nauczania, wspieranego przez MSZ RP i Konsulat Generalny RP w Charkowie.
Podczas pikniku polonijnego członkowie Polonijnego Koła Lekarzy zorganizowali konsultacje medyczne dla osób starszych. Zostały także rozdane leki, zakupione dzięki pomocy Polskiego Zespołu Humanitarnego.
Miejscowym wolontariuszom z organizacji „Atlanty” zostały przekazane środki opatrunkowe z miasta partnerskiego Bielska-Białej.
Były śpiewy, tańce, recytacje wierszy polskich klasyków i poczęstunek pączkami, a następnie uczestnicy spotkana plenerowego rozwinęli biało-czerwoną flagę i odśpiewali hymn Polaków za granicą, „Rotę”.
Lech Suchomłynow
Przekazaliśmy paczki żywnościowe dla Rodaków, w tym słodycze dla dzieci, mieszkających na Litwie.
W dniach 7-17 lipca 2019 roku w Stroniu Śląskim5-osobowa grupa reprezentująca Studencki Klub Polski z Żytomierza, wzięła udział w projekcie „Szkoła Lidera Polonijnego. Ja-Lider”.
Polska Szkoła Średnia im. Ity Kozakiewicz w Rydze jest jedyną polską szkołą w Rydze. To, oczywiście, nie jest jedyną cechą, która ją wyróżnia.