IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

17.10.2023

DZIAŁALNOŚĆ CENTRUM KULTURY POLSKIEJ W DYNEBURGU

Korespondencja, Kultura, Aktualności Łotwa, Łatgalia, Dyneburg 2023-10-17

Łotewskie miasto Dyneburg (Daugavpils), położone nad Dźwiną, w południowo-wschodniej części kraju, od wieków jest wielokulturowym ośrodkiem, w którym spotykają się różnorodne języki i tradycje narodowe. W tym unikalnym krajobrazie kulturowym niezwykle istotną rolę odgrywa Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils. Pielęgnuje ono polskie dziedzictwo i tworzy mosty łączące obywateli o różnym pochodzeniu.


Centrum położone jest w samym sercu Dyneburga, przy ulicy Warszawskiej, w Domu Polskim. Ten wyjątkowy budynek powstał w 1910 roku. Dwadzieścia lat później został wykupiony przez miejscowych Polaków i pełnił rolę ośrodka polskiego aż do 1940 roku. Niestety, po wkroczeniu wojsk sowieckich Polacy zostali pozbawieni swojej własności, którą odzyskali dopiero w 1993 roku. W 1997 roku, przy wsparciu miasta, powstało tam Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu. W 2006 roku, dzięki pomocy finansowej Senatu RP, przeprowadzono renowację budynku, aby mógł on jeszcze przez długie lata cieszyć swoim pięknem i służyć polskiej społeczności.

Od momentu swojego powstania Centrum Kultury Polskiej było miejscem, w którym odbywały się różnorodne wydarzenia kulturalne oraz działania propagujące polską sztukę, historię i język. Celem tej instytucji jest zachowanie i promowanie tożsamości polskiej w diasporze, jak również integracja ze społecznością lokalną Dyneburga.

W 2005 roku w Pałacu Porczyńskich w Warszawie Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu, dzięki inicjatywie Klubu Publicystów Polonijnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, zostało uhonorowane Brązową Statuetką.

Ważnym elementem działalności Centrum Kultury Polskiej jest też promowanie nauki języka polskiego. Poprzez organizację kursów językowych, warsztatów i lekcji ośrodek ten stwarza możliwości nauki dla zarówno młodych, jak i dorosłych osób zainteresowanych opanowaniem tego pięknego języka. Dzięki temu Polacy z Dyneburga i okolic mogą wzmocnić więź z własnym dziedzictwem językowym, a osoby spoza społeczności polskiej mogą poszerzyć swoje horyzonty językowe.

Centrum to miejsce, które gromadzi aż pięć różnych grup artystycznych, m.in. chór seniorów "Promień", który od wielu lat poprzez śpiew promuje polską kulturę na całej Łotwie. Jest to zespół, który swoim warsztatem i zaangażowaniem przyczynia się do szerzenia wiedzy o polskiej muzyce i tradycji. W tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia swojej działalności, co jest ogromnym osiągnięciem i powodem do dumy.

Grupą reprezentującą bogaty folklor polski na Łotwie jest młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”, który od ponad 30 lat zrzesza młodych ludzi spragnionych dobrej zabawy i doświadczenia wielu artystycznych wrażeń. Zespół z powodzeniem popularyzuje taniec, piosenkę i polską tradycję ludową na terenach byłych Inflant Polskich. W jego programie znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne oraz tańce łotewskie. W tym roku „Kukułeczka” uczestniczyła w kilku przeglądach zespołów tanecznych i zakwalifikowała się do udziału w XXVII Łotewskim Święcie Pieśni i XVII Święcie Tańca, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość i umiejętności zespołu.

Zespół wokalny „Barwy Daugavy” to kolejna grupa młodzieżowa, która w Centrum Kultury Polskiej rozwija swoje artystyczne umiejętności, prezentując różnorodny repertuar wokalny. Ich występy przypominają o pięknie polskiej muzyki i wzmacniają więź między ludźmi.

Teatr dziecięcy „Uśmiechnięta Tęcza” to grupa młodych aktorów, którzy pod okiem doświadczonych reżyserów uczą się sztuki aktorskiej i prezentują swoje umiejętności na scenie, tworząc niezapomniane spektakle. W ten sposób propagują polskie tradycje teatralne wśród młodego pokolenia.

Klub twórczego rozwoju dziecka „Polska Chatka” zapewnia przestrzeń do kreatywnego rozkwitu najmłodszych, angażując ich w różnorodne zajęcia artystyczne i edukacyjne.

Dzięki tak różnorodnym zajęciom Centrum Kultury Polskiej wzbogaca kulturalne i artystyczne życie w Dyneburgu, umożliwiając ich uczestnikom wyrażenie swojego talentu oraz propagowanie polskiej kultury i dziedzictwa na szeroką skalę.

Jednym z kluczowych elementów działalności Centrum jest organizacja rozmaitych wydarzeń kulturalnych. W ośrodku organizowane są festiwale, wystawy prac plastycznych, fotograficznych i historycznych, koncerty patriotyczne i wydarzenia rozrywkowe, imprezy edukacyjno-integracyjne dla dzieci, spektakle teatralne, konkursy rysunkowe, recytatorskie i piosenkarskie, spotkania okolicznościowe oraz warsztaty kulinarne. Wszystkie te inicjatywy przyciągają zarówno społeczność polską, jak i mieszkańców innych narodowości, tworząc wyjątkową przestrzeń dialogu i wymiany kulturowej.

W tym roku Centrum Kultury Polskiej zorganizowało wiele wspaniałych imprez. Wydarzenia te przyniosły niebywałą radość i optymizm całej społeczności. Dzień filmu stanowił okazję do odkrycia polskiej kinematografii poprzez poznanie takich obrazów jak „Kurier” czy „Tu się żyje”. Zapusty i tłusty czwartek oraz walentynki dostarczyły niezapomnianej zabawy. Koncert listopadowy z okazji Świąt Niepodległości Polski i Łotwy skupił na sali widowiskowej ok. 1000 osób. Wystawa Krystyny Kunickiej pt. "KK" czyli "Korony i kubizm" oraz wernisaż artystki-malarki Maiji Szulgi pt. "Rytmy życia" oczarowała swoją artystyczną wyjątkowością. Święto Konstytucji 3 maja i Święto Ulicy Warszawskiej były okazją do wspólnego celebrowania patriotyzmu i jedności. Oprócz tych uroczystości Centrum Kultury Polskiej zaskoczyło społeczność jeszcze wieloma innymi ciekawymi wydarzeniami.

Wszystkie to pokazuje, że ten ośrodek kultury potrafi zorganizować niezwykłe imprezy, które sprawiają, że ludzie są szczęśliwsi i dzielą się radością. Dzięki zaangażowaniu i determinacji zarówno lokalnej społeczności polskiej, jak i wsparciu ze strony Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego oraz lokalnych władz Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu osiągnęło pozycję jednej z kluczowych instytucji kulturalnych w mieście i na Łotwie.

 

Fot.: www.ckp.lv

Tekst: Gabriela Dzene