Pokaz filmu „Milczące Pokolenie” i spotkanie z reżyserem Pawłem Domańskim
Z pomocą Ambasady RP w Wilnie, 11 kwietnia został zorganizowany zamknięty pokaz dla studentów polskiego pochodzenia na Litwie oraz spotkanie z reżyserem.
Organizowany, co roku w Mejszagole Turniej Piłki Nożnej o Puchar Marszałka Józefa Piłsudskiego tym razem odbył się w Awiżeniach, gdyż boisko mejszagolskiego Gimnazjum im. ks. Józefa Obrembskiego jest obecnie odnawiane.
Turniej został rozegrany 1 października. O puchar walczyły drużyny piłkarskie ze szkół w Awiżeniach, Rzeszy i Mejszagole oraz z Wysokiego Mazowieckiego. Niestety, z powodów technicznych na zawody nie przybyła drużyna z Zujun.
Dzięki pomocy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” każda drużyna otrzymała puchar, a zwycięzcy – puchar i medale. Wyróżniono również najlepszych zawodników (drużyny oraz całego turnieju), którym wręczono statuetki. Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkową czapeczkę oraz podkoszulek, a każda szkoła – piłki.
Drugą częścią projektu była wycieczka edukacyjna do Wilna i Trok, którą zorganizowano 9 października. Najpierw uczniowie wyruszyli do Trok. Przewodnik opowiedziała im o historii Trok i przybliżyła dzieje dawnego państwa polsko-litewskiego. Była to lekcja historii dużo ciekawsza od tych w ławce szkolnej. Kolejnym etapem wycieczki było Wilno. W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili Cmentarz na Rossie, aby zapalić znicze przy Mauzoleum Matki i Serca Marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem spacerowali po Starówce, obejrzeli plac Ratuszowy, barbakan, katedrę wileńską, Uniwersytet Wileński.
Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Organizator: Gimnazjum im. ks. J. Obrembskiego w Mejszagole, Litwa
Źródło: Alfreda Jankowska
Z pomocą Ambasady RP w Wilnie, 11 kwietnia został zorganizowany zamknięty pokaz dla studentów polskiego pochodzenia na Litwie oraz spotkanie z reżyserem.
Nasi rodacy ze Słowacji borykali się z problemami powrotu do domu ze względu na zamknięte granice i odwołanymi imprezami. Chęć niesienia pomocy innym, ale też polsko-słowacki ślub, to niektóre z wydarzeń, którymi żyła słowacka Polonia. Żyła dzięki mediom polonijnym, które okazały się najsilniejszym łącznikiem podczas przymusowej izolacji.
W dniu 8 września br. z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP oraz pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, w Polsce oraz za granicami kraju, odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.