Relacje
W Iwano-Frankiwsku zorganizowano wystawę sztuki nowoczesnej z elbląskiej galerii EL.
Wielkim, wspaniałym obrazem 30–lecia Fundacji jest to, jak wiele dzieł zrealizowała, jak ogromna się kreatywność tych, którzy te dzieła realizują, w jak wielu aspektach Fundacja pomaga, i jak bardzo szybko reaguje na to, co jest rzeczywiście potrzebne – podkreślał Prezydent.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oświadczyła, że trzy dekady “wytężonej, niełatwej, ale wykonywanej z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracy” sprawiły, że Fundacja zasłużyła sobie na miano wiarygodnego i sprawdzonego partnera, a także na zaufanie władz państwowych i rodaków, do których ta pomoc jest kierowana.
Podkreśliła, że na uznanie zasługuje działalność Fundacji tuż po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jak mówiła, udało się pomóc tysiącom ludzi na miejscu, a także uchodźcom przebywającym w Polsce.
Podczas wydarzenia, odbyło się także wręczenie nagród oraz wyróżnień, szczególnie zasłużonym na gruncie propagowania polskości. W kategorii „Aktywni we wzmacnianiu polskości w swoich „małych Ojczyznach”” wyróżnienie zostali:
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Adama Chłopka, dyrektora Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu na Ukrainie, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Pan Dyrektor otrzyma nagrodę w najbliższym możliwym czasie.
W drugiej kategorii wyróżnienie zostali dziennikarze zaangażowani w promocję polskiej kultury i wzmacnianie struktur polskich mediów na Wschodzie. Laureatami zostali:
W trzeciej kategorii wyróżniono działaczy ze świata biznesu, nauki i kultury – zasłużeni dla Rodaków na Wschodzie:
W czwartek kategorii wyróżniono instytucje, które od lat udzielają wsparcia rzecz Wschodniego Funduszu Dobroczynności oraz „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem Pary Prezydenckiej:
W Iwano-Frankiwsku zorganizowano wystawę sztuki nowoczesnej z elbląskiej galerii EL.
W czerwcu 2021 roku Studencki Klub Polski wspólnie z Parafią pw. św. Zofii w Żytomierzu, wydziałem historycznym Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki w Żytomierzu przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zorganizował Międzynarodową Konferencję Naukową poświęconą 275. rocznicy konsekracji Kościoła św. Zofii w Żytomierzu pt. „Rola Kościoła rzymskokatolickiego w życiu społecznym Wołynia – Żytomierszczyzny w XVIII – XX w.”.
Kilka tygodni trwała spowodowana pandemią koronawirusa przymusowa kwarantanna na Zaolziu, gdzie mieszka blisko 30 tysięcy Polaków. O ich ogromnej aktywności może świadczyć fakt, że w ciągu całego roku mało jest weekendów, żeby nic się nie działo. W marcu, kwietniu i większej części mają sytuacja obróciła się o 180 stopni.