IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.12.2022

Jubileusz 30-lecia Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności 2022-12-14
Dnia 14 grudnia 2022 roku odbył się jubileusz 30-lecia Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”. Wydarzenie miało miejsce w Pałacu Belwederskim, pod patronatem Pary Prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Wielkim, wspaniałym obrazem 30–lecia Fundacji jest to, jak wiele dzieł zrealizowała, jak ogromna się kreatywność tych, którzy te dzieła realizują, w jak wielu aspektach Fundacja pomaga, i jak bardzo szybko reaguje na to, co jest rzeczywiście potrzebne – podkreślał Prezydent.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oświadczyła, że trzy dekady “wytężonej, niełatwej, ale wykonywanej z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracy” sprawiły, że Fundacja zasłużyła sobie na miano wiarygodnego i sprawdzonego partnera, a także na zaufanie władz państwowych i rodaków, do których ta pomoc jest kierowana.

Podkreśliła, że na uznanie zasługuje działalność Fundacji tuż po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jak mówiła, udało się pomóc tysiącom ludzi na miejscu, a także uchodźcom przebywającym w Polsce.

Podczas wydarzenia, odbyło się także wręczenie nagród oraz wyróżnień, szczególnie zasłużonym na gruncie propagowania polskości.  W kategorii „Aktywni we wzmacnianiu polskości w swoich „małych Ojczyznach”” wyróżnienie zostali:

 • Helena Legowicz (działaczka społeczna i kulturalna na Zaolziu, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, zasłużona dla integracji polskich środowisk na Zaolziu /Czechy);
 • Marian Kania (Prezes Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, założyciel polskiej szkoły w Krzemieńcu, ambasador polskości na Ukrainie);
 • Walentyna Szydłowska (zasłużona Dyrektor Państwowego Polskiego Gimnazjum w Rezekne, ambasador polskości w Łatgalii, gdzie wszyscy ją znają i podziwiają).

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Adama Chłopka, dyrektora Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu na Ukrainie, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Pan Dyrektor otrzyma nagrodę w najbliższym możliwym czasie.

W drugiej kategorii wyróżnienie zostali dziennikarze zaangażowani w promocję polskiej kultury i wzmacnianie struktur polskich mediów na Wschodzie. Laureatami zostali:

 • Halina Ostas (dziennikarka Polskiego Radia, popularyzująca polską kulturę w Polskim Radiu dla Zagranicy, prowadząca szkolenia dla polskich mediów na Wschodzie);
 • Walenty Wojniłło (współzałożyciel i publicysta Ośrodka Medialnego „Wilnoteka”, wieloletni korespondent TVP na Litwie, popularyzator polskiej historii na Wileńszczyźnie).

W trzeciej kategorii wyróżniono działaczy ze świata biznesu, nauki i kultury – zasłużeni dla Rodaków na Wschodzie:

 • Michał Stępniewski (Wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, „mecenas Polonii” i filantrop od lat społecznie zaangażowany we wzmacnianie polskości na Wschodzie, szczególnie na Syberii i popularyzowanie wiedzy o Polsce i Polakach na całym świecie);
 • Zbigniew Sulatycki (kapitan żeglugi wielkiej, publicysta, działacz katolicki, członek rządu premiera Jana Olszewskiego, społecznie zaangażowany we wspieranie Polaków i Polonii na całym świecie);
 • Piotr Wachowiak (profesor i rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, od lat osobiście zaangażowany w aktywizację zawodową studentów polskiego pochodzenia na Wschodzie, opiekun wielu roczników młodzieży akademickiej mającej polskie pochodzenie z dawnych Kresów Wschodnich).

W czwartek kategorii wyróżniono instytucje, które od lat udzielają wsparcia rzecz Wschodniego Funduszu Dobroczynności oraz „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem Pary Prezydenckiej:

 • Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego – Prezes Zarządu Fundacji Renata Kościelniak;
 • Fundacja KGHM Polska Miedź – Prezes Zarządu Fundacji Helena Krupska;
 • Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej – Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Magdalena Kopka – Wojciechowska;
 • Fundacji ORLEN – Prezes Zarządu Fundacji Katarzyna Różycka;
 • Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – Prezes Zarządu Fundacji Kinga Szewczyk;
 • Fundacja PKO Banku Polskiego – Prezes Zarządu Fundacji Aleksandra Mazur.

Galeria