Film o Polakach z Odessy
Ważnym wydarzeniem dla polskiej społeczności w Odessie było spotkanie Klubu Seniorów „Polonia”, które odbyło się w lokalnym stowarzyszeniu 30 marca 2019.
Polski śpiew ma się na Zaolziu dobrze. Przykład? Pierwszy z brzegu – Kameralny Zespół Śpiewaczy TA Grupa z Czeskiego Cieszyna. Kilkunastoosobowa grupa przyjaciół, którą połączyła muzyka, zaprosiła bliższych i dalszych znajomych na 10. urodziny.
Kameralny jubileusz był obchodzony w Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie. Sala wypełniła się do ostatniego miejsca. Widzowie przyszli posłuchać zespołu, który na co dzień działa przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie-Osiedlu. Zabrzmiały piosenki wesołe i smutne, nostalgiczne i takie, przy których każdy chciał wejść na scenę i towarzyszyć grupie śpiewaków. Widzowie przemierzyli z TA Grupą niemal wszystkie kontynenty, bo oprócz utworów śpiewanych po polsku, pojawiły się między innymi czeskie, ukraińskie, a nawet amerykańskie akcenty.
Chociaż zespół świętował 10-lecie istnienia, jego historia jest znacznie dłuższa. W 1990 roku, na fali zmian, grupa kilkunastu śpiewaków postanowiło utworzyć zespół Singers Forum. Prezentował nowoczesny repertuar, a jego dyrygentką była Krystyna Suszka. W tym samym roku zespół zakończył jednak działalność. Pani Krystyna stanęła także na czele reaktywowanej w 2008 roku TA Grupy. Przygotowywała zespół do pierwszego okrągłego jubileuszu. W lipcu zginęła jednak w wypadku. Zespół wciąż pamięta o swojej byłej kierownik artystycznej. Podczas koncertu jubileuszowego zaśpiewał trzy opracowane przez nią utwory, a na zdjęciu na zaproszeniu stoi razem z muzykami.
Ważnym momentem w historii TA Grupy było dołączenie do niej Klemensa Słowioczka, solisty Opery Komicznej w Berlinie. Utalentowany muzyk nie tylko występuje ramię w ramię z koleżankami i kolegami, ale także udziela im cennych wskazówek. – Uczę ich na przykład emisji głosu. Jest niedobrze, kiedy podczas śpiewu dźwigają ramiona, bo oddech nie jest w tym miejscu, w którym powinien być. Włosi mówią, że ten kto dobrze oddycha, ten dobrze śpiewa – powiedział Klemens Słowioczek. Zapytany, czy występy w kameralnym zespole, powodują uczucie stresu, zaprzeczył. – Mamy świetną panią dyrygent, która nas bardzo dobrze prowadzi – podkreślił.
Od wakacji pałeczkę dyrygencką przejęła Joanna Nowicka, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pieniądze na opłacenie dyrygenta wyłożyła Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
– Jesteśmy ogromnie wdzięczni. Nie mieliśmy pieniędzy, żeby opłacić dyrygenta takiej klasy, jak Joanna Nowicka. Już w sierpniu przyjeżdżała do nas z Krakowa na próby – powiedziała Danuta Siderek z TA Grupy.
TA Grupa w najbliższych tygodniach nie będzie się nudzić. – Do końca roku mamy zaplanowanych sześć występów. Pierwszy już 16 listopada w Lesznej Dolnej. Wystąpimy z programem patriotycznym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – dodała Danuta Siderek z TA Grupy.
Opis zdjęć:
1. TA Grupa ma już dziesięć lat.
2. Od kilku lat z TA Grupą śpiewa i pracuje Klemens Słowioczek.
3. Jubileusz był także okazją do rozmów. Nie tylko na temat muzyki. Na zdjęciu Danuta Siderek.
Zdjęcia: Tomasz Wolff
Ważnym wydarzeniem dla polskiej społeczności w Odessie było spotkanie Klubu Seniorów „Polonia”, które odbyło się w lokalnym stowarzyszeniu 30 marca 2019.
9 listopada w Towarzystwie Kultury Polskiej im. Władysława Jagiełły w Gródku Jagiellońskim odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości.
Federacja Mediów Polskich na Wschodzie będzie w przyszłym, 2023, roku obchodziła dziesięciolecie istnienia. Organizacja zrzesza prawie dwa tuziny redakcji z różnych krajów Europy Wschodniej i Środkowej, a także Azji: z Kazachstanu i Kirgizji.