IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.10.2018

Kameralne perełki

Uroczystości, Koncert , Aktualności Czechy, morawsko-śląski, Czeski Cieszyn 2018-10-25

Polski śpiew ma się na Zaolziu dobrze. Przykład? Pierwszy z brzegu – Kameralny Zespół Śpiewaczy TA Grupa z Czeskiego Cieszyna. Kilkunastoosobowa grupa przyjaciół, którą połączyła muzyka, zaprosiła bliższych i dalszych znajomych na 10. urodziny.


Kameralny jubileusz był obchodzony w Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie. Sala wypełniła się do ostatniego miejsca. Widzowie przyszli posłuchać zespołu, który na co dzień działa przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie-Osiedlu. Zabrzmiały piosenki wesołe i smutne, nostalgiczne i takie, przy których każdy chciał wejść na scenę i towarzyszyć grupie śpiewaków. Widzowie przemierzyli z TA Grupą niemal wszystkie kontynenty, bo oprócz utworów śpiewanych po polsku, pojawiły się między innymi czeskie, ukraińskie, a nawet amerykańskie akcenty.

Chociaż zespół świętował 10-lecie istnienia, jego historia jest znacznie dłuższa. W 1990 roku, na fali zmian, grupa kilkunastu śpiewaków postanowiło utworzyć zespół Singers Forum. Prezentował nowoczesny repertuar, a jego dyrygentką była Krystyna Suszka. W tym samym roku zespół zakończył jednak działalność. Pani Krystyna stanęła także na czele reaktywowanej w 2008 roku TA Grupy. Przygotowywała zespół do pierwszego okrągłego jubileuszu. W lipcu zginęła jednak w wypadku. Zespół wciąż pamięta o swojej byłej kierownik artystycznej. Podczas koncertu jubileuszowego zaśpiewał trzy opracowane przez nią utwory, a na zdjęciu na zaproszeniu stoi razem z muzykami.

Ważnym momentem w historii TA Grupy było dołączenie do niej Klemensa Słowioczka, solisty Opery Komicznej w Berlinie. Utalentowany muzyk nie tylko występuje ramię w ramię z koleżankami i kolegami, ale także udziela im cennych wskazówek. – Uczę ich na przykład emisji głosu. Jest niedobrze, kiedy podczas śpiewu dźwigają ramiona, bo oddech nie jest w tym miejscu, w którym powinien być. Włosi mówią, że ten kto dobrze oddycha, ten dobrze śpiewa – powiedział Klemens Słowioczek. Zapytany, czy występy w kameralnym zespole, powodują uczucie stresu, zaprzeczył. – Mamy świetną panią dyrygent, która nas bardzo dobrze prowadzi – podkreślił.

Od wakacji pałeczkę dyrygencką przejęła Joanna Nowicka, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Pieniądze na opłacenie dyrygenta wyłożyła Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

– Jesteśmy ogromnie wdzięczni. Nie mieliśmy pieniędzy, żeby opłacić dyrygenta takiej klasy, jak Joanna Nowicka. Już w sierpniu przyjeżdżała do nas z Krakowa na próby – powiedziała Danuta Siderek z TA Grupy.

TA Grupa w najbliższych tygodniach nie będzie się nudzić. – Do końca roku mamy zaplanowanych sześć występów. Pierwszy już 16 listopada w Lesznej Dolnej. Wystąpimy z programem patriotycznym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – dodała Danuta Siderek z TA Grupy.

Opis zdjęć:

1. TA Grupa ma już dziesięć lat.

2. Od kilku lat z TA Grupą śpiewa i pracuje Klemens Słowioczek.

3. Jubileusz był także okazją do rozmów. Nie tylko na temat muzyki. Na zdjęciu Danuta Siderek.

Zdjęcia: Tomasz Wolff 

Galeria