IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

16.12.2021

KINO DWUDZIESTOLECIA W WILNIE

Wystawa, Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2021-12-16

W czwartek 16 XII o godzinie 16.30 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięta została wystawa „Kino dwudziestolecia” z cyklu „Polskie drogi do niepodległości”.


Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje od 2018 r. cykl wystaw „Polskie drogi do niepodległości”. Ma on na celu poszerzanie wiedzy o wydarzeniach oraz bohaterach polskiej walki o niepodległość oraz ludziach tworzących kulturę, naukę i historię wolnego już kraju. Pierwsze dwie wystawy, zrealizowane w latach 2018 i 2019, skupiały się na postaciach odkrywców, ludzi kultury oraz nauki żyjących w XIX i XX wieku, którzy wywalczyli oraz budowali niepodległą już ojczyznę. Trzecia wystawa, zrealizowana w 2020 r., nosiła tytuł „Kino niepodległej” i prezentowała sylwetki największych gwiazd przedwojennego filmu, aktorek, aktorów, wybitnych reżyserów i jednego scenarzysty.

W 2021 r. Fundacja kontynuuje organizację wystaw i powraca do tematu, tym razem skupiając się na wybranych obrazach filmowych. Ekspozycja nadal eksploatuje kino dwudziestolecia międzywojennego. Kolejne plansze wystawy „Kino dwudziestolecia” poświęcone są okolicznościom powstania konkretnych filmów, a opisujące je teksty korespondują z treściami zaprezentowanymi na wystawie „Kino niepodległej” z 2020 r. Tak jak w poprzednich latach plansze są bogato ilustrowane – fotografiami, afiszami i plakatami filmowymi.

Polskie kino w dwudziestoleciu międzywojennym było jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki, która towarzyszyła rodzącej się niepodległości i wpływała na zbiorową wyobraźnię Polaków, dokumentując jednocześnie dokonujące się w polskim społeczeństwie zmiany. Wystawa składa się z 12 plansz i opowiada o powstaniu takich pereł X muzy jak: „Trędowata” i „Ordynat Michorowski”, „Znachor”, Profesor Wilczur” oraz „Testament profesora Wilczura”, „Doktór Murek”, „Dwie Joasie”, Strachy”, „Mocny człowiek”, Księżna Łowicka”, „Pan Twardowski”, „Młody las”, „Dziewczęta z Nowolipek” i „Ludzie Wisły”.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Poniżej galeria zdjęć z otwarcia wystawy, które odbyło się 16 grudnia 2021 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Fot. Marian Paluszkiewicz.