Dla Polaków Berdiańska narodowe Święto Niepodległości jest nie tylko powodem do zorganizowania spotkania w gronie rodaków, lecz może przede wszystkim, okazją by głośno powiedzieć – jesteśmy tu. Pokazać, że mieszkamy tuż obok siebie: Polacy, Ukraińcy, Grecy, Bułgarzy, Żydzi, Ormianie i inne narodowości – obywatele niepodległej Ukrainy.
W zglobalizowanym świecie, gdzie zacierają się granice państw i kształty tożsamości, nie możemy pozwolić sobie żyć w izolowanym i zaściankowym świecie. Musimy zdawać sobie sprawę, że pozostajemy sobą, Polakami, tylko na tle Inności, a wszechobecna różnorodność świata tworzy swoistą jednośćnowych czasów.
Już od trzech lat członkowie Polskiego Kulturalno-Oświatowego Towarzystwa „Odrodzenie” zorganizują obchody 11 listopada na centralnych placach Berdiańska. W tym roku na bulwarze nadmorskim. Taki format uroczystości pozwala zrzeszyć i aktywizować środowisko miejscowych Polaków, a także zachęcić do udziału wszystkich mieszkańców zainteresowanych poznaniem kultury polskiej miasta leżącego nad morzem Azowskim. Dużo osób dowiedziało się o odchodach z mediów społecznościowych, ale na uroczystościach nie zabrakło też przypadkowych przechodniów, którzy mogli poznawać polskie śpiewy, wiersze, tańce, ale także smaki. Polskie gospodynie upiekły, według przepisów wielkopolskich, prawdziwe rogale świętomarcińskie,.
Każdy, kto się wykazał wiedzą o Kraju nad Wisłą, dostawał biało-czerwoną kokardkę i śpiewnik polskich pieśni patriotycznych.
- Od kilku lat pracowałam w Polsce. Dobrze znam język i kulturę tego narodu. Moja babcia też, chyba, miała polskie korzenia. Ten występ był dla mnie miłym zaskoczeniem to, że usłyszałam polski język tu, w samym centrum Berdiańska. Zapomniałam o sprawach i przyszłam posłuchać polskich śpiewów i popatrzeć na prawdziwe polskie stroje. Nie mogę teraz wyjechać tam do pracy, więc będę pilnować ogłoszeń na Facebooku, żeby brać udział w takich imprezach – powiedziała Pani Natalia. M. (39 lat).
Wydarzeniem centralnym uroczystości, które możemy potraktować jako edukację międzykulturową, był przemarsz z pięciometrową polską flagą narodową centralnym bulwarem Berdiańska.
Dodajmy, że Berdiańsk nie jest w strefie czerwonej, dlatego sytuacja pandemiczna nie była przeszkodą dla zorganizowaniu obchodów polskiego Święta Niepodległości.
Niepodległa – 2020 w Berdiańsku udała się!
Źródło: Polskie Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Odrodzenie” / Lech Suchomlynow
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Polskie Kulturalno-Oświatowego Towarzystwo „Odrodzenie”