IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

15.11.2019

OBCHODY DNI NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI I ŁOTWY

Uroczystości, Rocznice, obchody, Aktualności, Niepodległa Łotwa, Łatgalia 2019-11-15

W listopadzie Łotwa i Polska obchodzą Dzień Niepodległości.


W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania wolności przez oba kraje. Polacy z Dyneburga świętują niepodległość modląc się, składając kwiaty w miejscach pamięci i śpiewając hymn.

Żanna Stankiewicz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu, uważa, że ​​te święta powinny być naprawdę ważne dla wszystkich, bez względu na kraj, który uważają za swoją ojczyznę.

Nie jest wstydem być patriotą – mówi pani Żanna. – Po okresie sowieckim widzieliśmy u naszych współobywateli chęć identyfikowania się z Polską i Polakami. Zaczęli sięgać do swoich korzeni i kultury, wcześniej nie każdy mógł to zrobić. Teraz znowu trochę zapominamy o wartości jaką jest miłość do ojczyzny, ale Dzień Niepodległości, to święto, podczas którego wszyscy znów możemy poczuć się jak jedna rodzina.

Święto Niepodległości Polski (11 listopada) i Święto Niepodległości Łotwy (18 listopada) Polacy świętują w Dyneburgu razem. Dla wielu oba te kraje są jak rodzina. Do jednego należą ze względu na narodowość i kulturę, w drugim się urodzili i żyją. Dlatego podczas uroczystych przemówień i wspólnie śpiewanych pieśni słychać zarówno język polski, jak i łotewski.

W Dyneburgu obchody Dnia Niepodległości Łotwy i Polski trwają cały tydzień.

Już 10 listopada odbyła się świąteczna msza święta w forsztackim kościele pod wezwaniem Serca Jezusowego. Msza odbyła się w intencji Ojczyzny. 11 listopada odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na Słobódce – pod pomnikiem poległych Polskich żołnierzy. W parku Wolności na Słobódce odbyła się także akcja „Do hymnu”.

16 listopada o godz. 15:00 Związek Polaków na Łotwie, Szkoła Polska im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu i wszystkie organizacje polonijne z Łatgalii zapraszają do Pałacu Kultury (ul. Smilsu 92) na koncert z okazji Dnia Niepodległości Polski i Dnia Niepodległości Łotwy. Na scenie wystąpią zespoły z Dyneburga i Rzeżycy. W wydarzeniu wezmą również udział goście z Polski. Wstęp wolny.

Tekst: Joren Dobkiewicz

Redakcja: IDA 

Fot. DPOLVSK

Galeria