IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

26.01.2019

Odszedł KS. PRAŁAT LUDWIK KAMILEWSKI

życie religijne, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-01-26

21 stycznia 2019 roku, w wieku 73 lat, zmarł w Łucku ks. prałat Ludwik Kamilewski.


W dniach 22-23 stycznia wierni, mieszkańcy Żytomierza, brali udział w pożegnaniu z duchownym w parafii św. Wacława w Żytomierzu, w której służył przez 17 lat, do 2018 roku. Został pochowany 24 stycznia w rodzinnym mieście - Polonnym.

Ks. prałat prawie 45 lat życia poświęcił służbie Bogu i ludziom, ponad 20 z nich – odrodzeniu kościoła. Po upadku związku radzieckiego, udało się mu powrócić na Ukrainę i odnowić wiele kościołów w obwodach lwowskim i wołyńskim. Dzięki staraniom księdzaodrodziła się również Parafia św. Wacława w Żytomierzu, w 2001 roku połeczności katolickiej został oddany miejscowy kościół.

Prałat Kamilewski urodził się 25 sierpnia 1946 roku we wsi Andrijiwka, rejon Szortandyski, obwód Akmoliński (Kazachstan), w polskiej rodzinie, która została deportowana do Kazachstanu w 1936 roku. W 1948 roku jego bliscy wrócili do rodzimej miejscowości Polonne (obwód Chmielnicki). Po ukończeniu szkoły poszedł do wojska armii, apotem wstąpił do seminarium w Rydze.

Ksiądz Ludwik bardzo aktywnie współpracował z Polonią w Żytomierzu.

Dziękujemy księdzu za współpracę, pomoc, wsparcie, za słowo Boże, jakie niósł ludziom!– mówi Walentyna Jusupowa. - Niech spoczywa w Bogu, niech spoczywa w spokoju.

Niebawem opublikujemy fragment wspomnień księdza Ludwika Kamilewskiego nagranych w 2014 roku.

Galeria