IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

08.09.2021

OPOWIEDZ MI O POLSCE - HISTORIE RODZINNE 2021

Konkursy, Aktualności 2021-09-08

Już czwarty raz zachęcamy do przejrzenia strychów i najgłębszych szuflad w poszukiwaniu rodzinnych pamiątek. Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE. Opowiedzcie nam o swoich rodzinnych skarbach.


Niemal każda rodzina przechowuje pamiątki związane z przeszłością, to one przywołują wspomnienia o przodkach i istotnych dla nas wydarzeniach. Przypominają chwile ważne dla naszych bliskich i całego narodu. Organizując konkurs chcemy Was zachęcić do poszukiwania rodzinnych skarbów – starych fotografii, listów lub przedmiotów pamiętających odległą czasem przeszłość. Jeśli nie trzymacie ich w domu odwiedźcie swoich rodziców, dziadków lub innych spokrewnionych seniorów i poproście ich o pomoc.

Konkurs skierowany jest do wszystkich przedstawicieli polskich środowisk, a przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:

  •        kategoria I – dzieci i młodzież do 18 roku życia;
  •        kategoria II – osoby dorosłe powyżej 18 roku życia.

Biorąc udział w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE powinniście przede wszystkim znaleźć w rodzinnych archiwach pamiątkę związaną z Polską, jej kulturą, historią, drogą do niepodległości lub walką o wolność ojczyzny. Następnie opowiedzcie historię związaną z tym niezwykłym przedmiotem – napiszcie skąd się wziął, do kogo należał, jak wiele dla Was znaczy i zróbcie mu zdjęcia. Jeśli będzie to stara fotografia – przedstawiająca waszych przodków, wyjątkową postać lub niezwykłe miejsce – zeskanujcie ją i opowiedzcie nam w jakich okolicznościach powstała. Zapiszcie swoje historie, zarówno te dotyczące przedmiotów, jak i archiwalnego zdjęcia. Tworząc opowieść dołączajcie kolejne fotografie, na których poznamy biorących w niej udział członków rodziny lub istotne dla historii miejsca. Nadesłane prace powinny być połączeniem waszych zdjęć i komentującego je tekstu lub fotoreportażem, który w jasny i zrozumiały sposób przedstawi historię rodzinnego przedmiotu.

Najlepsze historie rodzinne czytnikami książek elektronicznych, zegarkami smartwatch, książkami i grami planszowymi.

Pracę konkursową razem z wypełnionym kwestionariuszem i zgodą rodziców (w przypadku dzieci i młodzieży) należy wysłać na adres: konkurs@ida.pol.org.pl. Kwestionariusz, zgoda rodziców oraz regulamin konkursu znajdują się w załacznikach. Konkurs trwa do 5 grudnia 2021 r.. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 grudnia 2021 r.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.

Galeria