IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

26.07.2018

OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE - KONKURS ZAKOŃCZONY

Konkursy, Aktualności 2018-07-26

Zajrzyjcie na strych. Odkopcie pamiątki z dna szuflady. Opowiedzcie nam o swoich rodzinnych skarbach. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zapraszamy do udziału w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE.


Konkurs skierowany jest do wszystkich przedstawicieli polskich środowisk - dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Niemal każda rodzina przechowuje związane z przeszłością pamiątki, to one przywołują wspomnienia o przodkach i istotnych dla nas wydarzeniach. Przypominają chwile ważne dla naszych bliskich i całego narodu. Chcemy was zachęcić do poszukiwania tych rodzinnych skarbów – starych fotografii, listów lub przedmiotów pamiętających odległą czasem przeszłość. Jeśli nie trzymacie ich w domu odwiedźcie swoich rodziców, dziadków lub innych spokrewnionych seniorów i poproście ich o pomoc.

Biorąc udział w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE powinniście przede wszystkim znaleźć rodzinną pamiątkę związaną z Polską, jej drogą do niepodległości lub walką o wolność ojczyzny. Kiedy już odnajdziecie w swoich rodzinnych archiwach wart wyróżnienia przedmiot przedstawcie związaną z nim historię, skąd się wziął, do kogo należał, zróbcie mu zdjęcia. Jeśli będzie to stara fotografia przedstawiająca waszych przodków, wyjątkową postać lub miejsce zeskanujcie ją i opowiedzcie nam w jakich okolicznościach powstała. Zapiszcie swoje historie, zarówno te dotyczące przedmiotów, jak i archiwalnego zdjęcia. Tworząc opowieść dołączajcie kolejne fotografie, na których poznamy biorących w niej udział członków rodziny lub istotne dla historii miejsca. Nadesłane prace powinny być połączeniem waszych zdjęć i komentującego je tekstu lub fotoreportażem, który w jasny i zrozumiały sposób przedstawi historię przedmiotu.

PRZYKŁADOWA HISTORIA: Babcia Tomka wśród rodzinnych pamiątek przechowuje stary zegarek kieszonkowy swojego dziadka. Tomek chce wziąć udział w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE, prosi babcię, żeby opowiedziała historię zegarka i jego właściciela. Okazuje się, że jego prapradziadek miał ze sobą zegarek podczas tak ważnych wydarzeń jak dzień odzyskania przez Polskę niepodległości i Bitwa Warszawska. Chłopak fotografuje zegarek, robi zdjęcie również babci, od której usłyszał historię i kamienicy, w której mieszkał ich wspólny przodek. Wśród starych fotografii znajduje też zdjęcia bohatera rodzinnej historii, jego Krzyż Walecznych otrzymany za udział w Cudzie nad Wisłą i legitymację wojskową. Tomek skanuje dokumenty, robi zdjęcie odznaczenia i dołącza kopie do materiałów konkursowych. Następnie spisuje historię prapradziadka, opisuje też załączone do niej fotografie (nadaje im numery i w tekście zaznacza, do której fotografii odnoszą się zapisane słowa). Całość wysyła na adres konkursowy i ma duże szanse na zdobycie pierwszego miejsca. – To tylko przykład, Tomek mógł zrezygnować ze szczegółowego opisu i przesłać nam więcej zdjęć zrobionych w miejscach, w których przebywał jego prapradziadek. Tak naprawdę to od was zależy, w jaki sposób zainteresujecie nas swoją rodzinną pamiątką i związaną z nią historią.

Najlepszą HISTORIĘ RODZINNĄ nagrodzimy tabletem multimedialnym, pakietem polskich filmów i zestawem książek. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma komplet filmów i książek. Trzecia z nagrodzonych osób otrzyma komplet poświęconych Polsce książek.

Prace nagrodzone w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE opublikowane zostaną w portalu IDA i na stronie internetowej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, pokażemy je również w naszych mediach społecznościowych.

Prace w formacie czytelnym dla programu Microsoft Word wraz z załączonymi i opisanymi zdjęciami prosimy przysyłać na adres konkurs@ida.pol.org.pl z tytułem maila OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE. W treści maila prosimy podać tytuł pracy, imię i nazwisko jej autora oraz jego podstawowe dane kontaktowe.

Na prace czekamy do 8 października 2018 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 22 października.

Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa i oświadczenie - zgoda rodziców/opiekunów prawnych znajdują się w załączniku.

 

 

Galeria