IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.05.2019

„Pierwszy Bal Polski” w Rydze

Uroczystości, Działalność organizacji , Rocznice, obchody, Aktualności Łotwa, Ryga, Ryga 2019-05-22

11 maja 2019 roku w Domu Towarzystwa Łotewskiego w Rydze, z inicjatywy Ambasador RP na Łotwie Pani Moniki Michaliszyn odbył się Pierwszy Bal Polski z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 maja.


Bal został zorganizowany wspólnie przez Ambasadę RP na Łotwie i Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia”. Sponsorem generalnym była firma ORLEN Lietuva, której dyrektor generalny Pan Michał Rudnicki osobiście przybył na bal.

Na zaproszenie Ambasador RP na Łotwie Pani Moniki Michaliszyn na bal przybyli znakomici goście – Polacy mieszkający na Łotwie oraz przyjaciele Polski. Pani Ambasador w swej przemowie podkreśliła, że Święto Konstytucji 3 maja to doskonała okazja, by odnowić piękną polską przedwojenną tradycję wielkich balów i uczcić święta majowe wspólnie z Polakami mieszkającymi na Łotwie oraz przyjaciółmi Polski.

Dyrektor generalny firmy ORLEN Lietuva Pan Michał Rudnicki w swej przemowie zaznaczył, że firma ORLEN Lietuva, będąca jedyną rafinerią przerobu ropy naftowej w krajach nadbałtyckich, wchodząca w skład GRUPY ORLEN, chętnie wspiera przedsięwzięcia mające na celu upowszechnianie polskiej kultury i tradycji.

Założyciele Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko-Łotewskich „Silesia” Indra i Mariusz Duka podkreślili, że maj, to miesiąc szczególny zarówno dla narodu polskiego, jak i łotewskiego. Polska obchodzi Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, natomiast Łotwa obchodzi 4-go maja Ogłoszenie Deklaracji Niepodległości Łotwy. Dla Polaków mieszkających na Łotwie oraz przyjaciół Polski są to podwójne święta. Wspaniały pomysł Ambasador RP na Łotwie Pani Moniki Michaliszyn zorganizowania balu łączącego Polaków mieszkających na Łotwie oraz przyjaciół Polski, umożliwił wspólnie obchodzić te jakże ważne święta.

Zgodnie z przedwojenna polską tradycją, bal został rozpoczęty Polonezem, którego dla gości balu zatańczył zespół taneczny „Dejotprieks”, co w tłumaczeniu oznacza „radość tańca”, pod kierownictwem Sandry Keisele i Ginty Zoltane.

W trakcie wieczoru, zgromadzeni goście mogli podziwiać występy tańców towarzyskich w wykonaniu Krystyny Lipatowej i Jegora Lebedeva, zdobywców Grand Prix Pucharu Łotwy w tańcach latynoamerykańskich i liderów Pucharu Łotwy w tańcach standardowych.

Wyjątkową atrakcją balu był recital w wykonaniu Pani Ewy Sawczuk i Pana Andrisa Gailisa, w którym zabrzmiały najpopularniejsze szlagiery operowe. Później wszyscy wspólnie z Panią Ewą Sawczuk śpiewali znane i lubiane polskie piosenki.

Goście balu bawili się do białego rana przy polskiej muzyce, którą zapewnił Pan Piotr Pośrednik z firmy LUMINA Events.

Więcej informacji o balu i galeria zdjęć znajdują się na stronie: https://www.silesia.lv/pl/2019/05/pierwszy-bal-polski-w-rydze/

Tekst / Fot. Mariusz Duka

Galeria