IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

15.10.2019

PODRÓŻ DO WOJNY O NIEPODLEGŁOŚĆ ŁOTWY - ŁATGALIA

Adres: Smilshu iela 20, Ryga 1050, Łotwa

Muzeum Wojny Łotwy razem z Ambasadą RP w Rydze przygotowują cykl imprez edukacyjnych dla rodzin z dziećmi pt. “Podróż do wojny o niepodległość Łotwy - Łatgalia”.


16 października od godz. 14.00 w Łotewskim Muzeum Wojennym odbędzie się pierwsza edycja projektu edukacyjno-patriotycznego, w ramach którego będzie można wziąć udział w wycieczkach tematycznych, czytaniu naukowym, grach terenowych, wystawie mundurów i strojów polskich żołnierzy. Odbędzie się także koncert Klubu Polskiej Kultury “Polonez”.

Cykl imprez pt. “Podróż do wojny o niepodległość Łotwy-Łatgalia” jest początkiem obchodów stulecia kampanii Łatgalskiej, podczas której Armia Polska zdobyła zwycięstwo nad bolszewikami w 1920 roku. Mają one na celu przypomnienie walki Polaków o niepodległość Łotwy i o Dyneburg.

Impreza zorganizowana przez Muzeum Wojny w Rydze łączy tegoroczne obchody 100. rocznicy Armii Łotwy i przyszłoroczną 100. rocznicę walk o niepodległość Łatgalii.

W spotkaniu z żołnierzami polskimi podczas akcji “Podróż do wojny o niepodległość Łotwy-Łatgalia” wezmą udział członkowie towarzystwa polonijnego na Łotwie “Polonez”, uczniowie szkoły polskiej im. Ity Kozakiewicz w Rydze, a także wszyscy zainteresowani Polską i Łotewską historią.

16 października odbędzie się wykład historyków Łotewskiego Muzeum Wojennego nt. przebiegu walk armii Polski i Łotwy o Łatgalię. Odwiedzający będą mieli okazję nie tylko poprawić swoją wiedzę na temat wojny o niepodległość w Łatgalii, ale także zaangażować się w gry terenowe na temat kampanii Łatgalskiej oraz zapoznać się z historią munduru polskiego żołnierza, z 1920 roku oraz współczsnego.

Organizatorzy planują zapoznać Polaków zamieszkujących na Łotwie ze wspólnymi bohaterami Polski i Łotwy, przedstawiając biografie i zwycięstwa polskich żołnierzy - kawalerów orderu Lacplesisa- najwyższego odznaczenia wojennego na Łotwie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wydarzenie jest wspierane przez Departament Policji Państwowej w Rydze, w ramach projektu “Roku rokā ietvaros”. Projekt wspiera i organizuje: Klub Polski “Polonez”, Muzeum Wojny w Rydze oraz Ambasada RP w Rydze.

Galeria