IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

20.09.2018

Polacy na Ukrainie. Do 100-lecia Niepodległości Polski (cz. I)

organizacja, popularyzacja historii, Aktualności, Niepodległa Ukraina 2018-09-20

W tym roku mija setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Cały 2018 rok jest związany ze 100-leciem Niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Zorganizowano już wiele projektów związanych z tą ważną datą jak w Polsce, tak i na całym świecie, gdzie mieszkają Polacy. My, natomiast sprawdzimy jak Polacy na Ukrainie będą świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. 


Lwów

We Lwowie święto 11 listopada tradycyjnie rozpocznie się uroczystą mszą św. w bazylice metropolitalnej w intencji Ojczyzny. Następnie Polacy ze Lwowa i całego obwodu lwowskiego złożą wieńce i znicze na Cmentarzu Obrońców Lwowa na Cmentarzu Łyczakowskim. Po południu zaplanowano uroczystą akademię zorganizowaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej

Również wiadomo, że 11 listopada o godz. 18:00 w Lwowskiej Filharmonii Obwodowej odbędzie się koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności". Jest to cykl 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów w najważniejszych salach koncertowych na świecie realizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W programie zabrzmią utwory Jerzego Kornowicza, Witolda Lutosławskiego, Pawła Szymańskiego, Marcina Stańczyka, Pawła Mykietyna w wykonaniu Ensemble Nostri Temporis. 

W przededniach 11 listopada uroczyste akademie będą organizowane przez wszystkie oddziały Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej oraz Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. 

22 września Lwowski Klub "Strefa Młodzieży" wspólnie z LKS Pogoń Lwów organizują "Rodzinne Zabawy Sportowe" - wielki konkurs sportowo-edukacyjny poświęcony postaciom i miejscom dzięki którym Polska odzyskała Niepodległość.

Natomiast szkółka lwowskiej Pogoni weźmie udział w dwóch Turniejach Niepodległościowych. 29 września w Głogowie na zaproszenie partnerskiego klubu Chrobry oraz 10-11 listopada w Warszawie. Warszawski turniej odbędzie się na boisku miejskim przy ul. Konwiktorskiej 6. W turnieju wezmą udział Polonia Warszawa, ŁKS, Warta Poznań oraz Cracovia.

Do obchodów dołączy się też sekcja amatorska lwowskiej Pogoni, która organizuje Wielki Turniej Niepodległościowy w dniu 25 listopada. W turnieju wezmą udział drużyny amatorskie z obwodu lwowskiego powstałe przy parafiach łacińskich i polskich domach oraz drużyny oldboyów z Zielonej Góry, Tarnowa i Przemyśla. W turnieju zagrają też pokazowy mecz seniorzy Pogoni z Polonią Przemyśl. 

Żytomierz

Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie w dniach 4-7 października zaprasza na XI Dni Kultury Polskiej na Ukrainie oraz XXIV Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”. 

W ramach XI Dni Kultury Polskiej planowane są liczne wydarzenia artystyczne: XXIV Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” z udziałem zespołów artystycznych i wykonawców z Ukrainy i Polski, koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, forum polsko-ukraińskie "Nowe trendy na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionie", wystawa poświęcona 100-leciu KUL "Nauczyciele wolności", seminarium naukowe poświęcone roli wybitnych osobistości w kulturze i historii, prezentacja zbiorowej pracy naukowej „Międzynarodowe spotkania naukowe 2018 w Muzeum Borysa Latoszyńskiego”, koncert muzyki Borysa Latoszyńskiego pt. „Epoka w dźwiękach i obrazach” w 50. rocznicę śmierci kompozytora, wystawa „Ignacy Jan Paderewski i Ziemia Żytomierska”, koncert muzyki sakralnej z cyklu „Modlę się i w wierze trwam” w wykonaniu Zasłużonego dla Kultury Polskiej Zespołu Kameralnego im I.F. Dobrzyńskiego, balet „Aelita” z muzyką Gliera, spektakl pt. „Romans w listach i muzyce”, plenerowe show taneczne pt. „Polonez 100-lecia”, I.J.Paderewski na europejskim szlaku Via Regia, wycieczka pt. „Miejsca polskie w Żytomierzu” (I. Paderewski, J. Piłsudski, J. Kraszewski, J. Dąbrowski), spotkanie z Polakami w Centrum Polskim, Msza Święta w katedrze żytomierskiej. Podczas Dni Kultury Polskiej odbędą się spotkania oficjalnych delegacji w administracji państwowej oraz planowane jest odsłonięcie pomnika Ignacego Jana Paderewskiego. 

Wydarzenia te są poświęcone obchodom 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie w ramach projektu "Dla Niepodległości" realizuje konkurs "Niepodległość i Pamięć" (1-30 września). Gala Finałowa Konkursu obędzie się w drugiej połowie października w Żytomierzu. 

Natomiast 9 listopada w Kijowie Zjednoczenie Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie organizuje międzynarodową konferencję naukową "Rok 1920. Za Wolność Naszą i Waszą". 

W dniach 1-11 listopada z inicjatywy Zjednoczenia Szlachty Polskiej na Żytomierszczyźnie będzie działało Stoisko Niepodległościowe, gdzie mieszkańcy Żytomierza oraz goście miasta będą mogli dowiedzieć się więcej na temat historii i współczesności Polski. 

Wszystkie wydarzenia są organizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

W kolejnej części przestawimy jak inne miasta i organizacje przygotowują się do świętowania 100. rocznicy Niepodległości Polski.

Galeria