IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

27.07.2020

Porządki na zabytkowym Cmentarzu

Tradycja, Cmentarze, Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód tarnopolski, Zbaraż

Mimo trwającej kwarantanny w Zbarażu kontynuowany jest projekt zapoczątkowany sześć lat temu przez wolontariuszy akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia".


Dzięki ciężkiej pracy wolontariuszy udało się uporządkować ten duży i zarośnięty cmentarz. Akcję zainicjował prezes PTKO w Zbarażu Piotr Bajdecki zwracając się na stronie stowarzyszenia na Facebooku do mieszkańców Zbaraża. Prosił, między innymi, aby "dołączyć się pracą, modlitwą lub materialnie", wspominał o tym, że "stan naszych cmentarzy – to wskaźnik naszej świadomości". Pierwsze prace rozpoczęły się 18 lipca, brali w nich udział członkowie Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego, dynamicznie rozwijającej się organizacji założonej w 2016 roku.

Dzięki obecnemu proboszczowi, ojcu Dawidowi, do porządkowania dołączyli się też parafianie kościoła p. w. św. Antoniego. Łącznie zebrało się około 20 osób.

Drugi etap prac porządkowych odbył się 22 lipca; tym razem do ekipy wolontariuszy dołączyli pracownicy miejskiego przedsiębiorstwa komunalnego Dobrobut, członkowie „Fundacji Pamięć i Miłość” oraz mer Zbaraża Roman Polikrovskyi. Członkowie PTKO planują jeszcze kilka dni poświęcić na porządkowanie tej dużej polskiej nekropolii o bogatej historii.

Każdego roku w lipcu grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 90 im. Stanisława Tołpy we Wrocławiu, na czele z opiekunką Danutą Kraśnicką oraz kilkoma dorosłymi wolontariuszami przyjeżdża do Zbaraża aby porządkować miejscowy cmentarz. W tym roku jednak kwarantanna pokrzyżowała plany wolontariuszy z Polski.

Danuta Kraśnicka: – Co roku tydzień wakacji spędzaliśmy wycinając krzaki i przywracając ład na przedwojennych grobach. Tegoroczna sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmusiła nas do pozostania w Polsce i tym razem wyjazd się nie odbył. Na pewno jednak powrócimy na zbaraską nekropolię, ponieważ zawsze przydadzą się kolejne osoby do pracy, zawsze też przyjeżdżając na Ukrainę możemy liczyć na przyjaciół.

Pani Danuta tak opowiada o miejscowej nekropolii: – Zabytkowy polski cmentarz w Zbarażu zajmuje powierzchnię ok. 2 hektarów. Pierwsze pochówki pochodzą z początków XIX wieku. Niestety trudno określić dokładną liczbę nagrobków, a wiele z nich nie zachowało się do naszych czasów. Z istotniejszych osób pochowanych na zbaraskim cmentarzu można wyróżnić burmistrza miasta Zbaraża, dyrektora szkoły czy posła do Sejmu. Na nekropolii pochowano również kilku żołnierzy m.in. porucznika wojsk austriackich i kapitana wojska polskiego (grób z 1863 r).

Organizatorem akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" jest Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Patronat honorowy objął Prezydent RP, a medialny TVP Polonia.

Tekst: Maryna Wojnowa

Fot. Piotr Bajdecki

Galeria