IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

06.09.2021

Prezentacja polskich tradycji dożynkowych i woj. Świętokrzyskiego w Żylinie

Kultura, Aktualności Słowacja, kraj żyliński, Żylina 2021-09-06

Druga edycja dożynek w Żylinie zaskoczyła mieszkańców bogatym programem artystycznym, nie tylko na skalę lokalną, ale nawet międzynarodową.


Zaproszono kapele z całej Słowacji, a także z Czech oraz po raz pierwszy z Polski. Zespół biesiadny Bolechowiczanie zaprezentował się z różnorodnym repertuarem, zarówno do tańca pod sceną, jak i do wspólnego śpiewania. Dożynkom towarzyszyły wystawy rękodzielnicze i promocyjne stoiska. Województwo świętokrzyskie także promowało swoje bogactwo turystyczne i kulturowe. Zainteresowani mieszkańcy Żyliny dopytywali o możliwości odwiedzenia tego regionu i z chęcią brali mapy, informatory i broszury.

Tegoroczne świętowanie dożynek trwało aż dwa dni, mimo deszczu udało się więc zadowolić każdego, kto chciał wziąć w nich udział. Zarówno w czwartek, jak i w piątek, Bolechowiczanie prezentowali się na scenie, a w najważniejszym momencie wydarzenia – przekazaniu wieńca dożynkowego – reprezentowali Polaków obok innych zespołów ludowych. Przepiękne stroje i wspaniała atmosfera rozgrzewała wszystkich do radości z okazji kończącego się lata.

Tekst: Katarzyna Bielik

Fot. Katarzyna Bielik

Galeria