IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

09.05.2019

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 20. lecie Towarzystwa Kultury Polskiej

Uroczystości, Koncert , Rocznice, obchody, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności Ukraina, Obwód sumski, Sumy 2019-05-09

W tym roku podobnie jak w latach poprzednich w Towarzystwie Kultury Polskiej w Sumach w dniu 5 maja obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi Polski.


Towarzystwo Kultury Polskiej w Sumach obchody zorganizowało w Bibliotece miejskiej im. Tarasa Szewczenki. Swoją obecnością uroczystości zaszczycili Konsul RP w Charkowie, Jan Zdanowski oraz  przedstawiciele organizacji społecznych i dziennikarze. Koncert w kawiarni „Sumka” poprowadziły Liza Dowżuk i Olga Kozakowa. Impreza rozpoczęła się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz hymnu Ukrainy.

W trakcie koncertu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotografii „Spotkanie z Polską”, przygotowanej z okazji 20 rocznicy założenia TKP w Sumach oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystawa przedstawia 30 fotografii najpiękniejszych miejsc Polski. W otwarciu wystawy fotograficznej wzięło udział 13 członków TKP w Sumach oraz Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński i Konsul Jan Zdanowski.

Konsul Jan Zdanowski w imieniu Konsula Generalnego Janusza Jabłońskiego powiedział: „Poprzez propogowanie wiedzy o Polsce, ta wystatawa fotografii „Spotkanie z Polską” przybliża nasz kraj Ukraińcom, a przede wszystkim mieszkańcom miasta Sumy. Takie działania sprawiają, że wiedza o Polsce staje się bliska, przełamuje wszelkie bariery i przyczynia się do umacniania przyjacielskich stosunków dwóch bliskich sobie narodów”.

Następnie rozpoczęła się pełna wzruszeń część artystyczna, przygotowana przez członków towarzystwa, przede wszystkim tych najmłodszych. Młodzież deklamowała wiersze  „Rękawiczka” Adama Mickiewicza oraz „Daremne żale” Adama Asnyka. Wysłuchano również wiersza „Z głębi dziejów, z krain mrocznych Jana Pietrzaka w interpretacji Tamary Piekur. Gości usłyszeli świetne wykonanie utworu „Nokturn mi-minor” F. Chopina na fortepian. Grała   Alla Ponomariowa, a akompaniowała jej na skrzypcach Katarzyna Ananczenko.

Goście mogli także wysłuchać muzyki do piosenki „List do Warszawy”. Do odśpiewania piosenek „Ojczyzna” oraz „Droga, którą idę” został zaproszony zespół wokalny „Dla Czego Nie” w składzie Anna Zdanowska, Helena Zołotawina, Antonina Mandziuk, Helena Siedikowa . Walentyna Rusanowska  wykonywała  piosenkę narodową „Jarzębina Czerwona”. Podczas koncertu zebrani usłyszeli fragment utworu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w interpretacji Aleksandra Kobiakowa. Jeden z ostatnich dwóch utworów muzycznych zagrany tego dnia to piosenka narodowa „Górski strumień”, słowa śpiewali wszyscy uczestnicy wydarzenia.

W ramach koncertu po raz trzeci w Sumach na Ukrainie, w miejskiej bibliotece im. Tarasa Szewczenki w Sumach odbyła się eliminacja konkursu “Kocham Cię Polsko!!!”. Konkurs prowadzili Polina Riman i Aleksy Samochwałow. Uczestnicy mogli się sprawdzić swoją wiedzę z historii, geografii oraz kultury Polski.

Jeden z etapów konkursu nazywał się „Łamance językowe - świetna zabawa nie tylko dla dzieci”. Zabawa polegała na przekazywaniu po sali symbolicznego kwiatu maku w takt muzyki. W chwili, gdy muzyka przestawała grać kwiat zostawał w rękach jednej osoby. Wtedy trzeba było zerwać płatek, pod spodem którego był napisany łamaniec - Warszawa w żwawej wrzawie w warze wrze o Warszawieoraz Czy Tata czyta cytaty z Tacyta”. Zwycięzcami konkursu zostali: I miejsce – Piotr Zdanowski, II – Ałła Dołgopołowa, III – Tamara Piekur.

Na koniec wspólnie ze wszystkimi obecnymi zaśpiewano popularną piosenkę „Wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Dzień zakończył się wspólnym złożeniem kwiatów pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zostali pochowani na cmentarzu w Sumach w roku 1944 r.

W imieniu Towarzystwa Kultury Polskiej dziękujemy z całego serca wszystkim organizatorom i  uczestnikom tegorocznych uroczystości. W sposób szczególny pragniemy serdecznie podziękować Konsulowi Generalnemu RP w Charkowie Januszowi Jabłońskiemu za dofinansowanie wystawy fotografij „Spotkanie z Polską”. Również bardzo chcemy podziękować Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za dofinansowanie uroczystego koncertu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 20. rocznicy założenia TKP w Sumach  w dniu 5 maja br. w Bibliotece miejskiej im. Tarasa Szewczenki.

Źródło: Włodzimierz Kuczyński oraz Aleksy Samochwałow

Redakcja: IDA 

Fot. TKP Sumy 

Galeria