IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

23.04.2019

Setna rocznica wyzwolenia Wilna od bolszewików

Historia, Uroczystości, Aktualności Litwa, wileński , Wilno

19 kwietnia mija 100 lat od wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików. Wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” zorganizował obchody i upamiętnił ważne historyczne wydarzenie.


Z tej okazji na cmentarzu wojskowym na Rossie zapalono znicze , oddając hołd polskim żołnierzom, bo właśnie tam 30 pierwszych poległych w walce o Wilno znalazło  swoje miejsce pochówku.  

Ofensywa Wileńska w kwietniu 1919 była jedną z pierwszych polskich operacji wojskowych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Rozpoczęła się o 5:00 nad ranem. Dworzec Wileński został zdobyty jako pierwszy, za pomocą miejscowych kolejarzy. Tego samego dnia zostały wyzwolone ulice miasta i wieczorem na Górze Zamkowej została zerwana czerwona flaga. Oznaczało to klęskę dla wojsk bolszewickich i przełomowe zwycięstwo dla Polski. Operacją wyzwolenia Wilna dowodził pułkownik kawalerii Wojska Polskiego Władysław Zygmunt Belina-Prażmowski oraz naczelny wódz polskich sił zbrojnych  Edward Śmigły – Rydz.

21 kwietnia 1919 roku do oswobodzonego Wilna na mszę dziękczynną do Ostrej Bramy przybył Józef Piłsudski, który wjechał konno słynną Kasztanką. 22 kwietnia skierował on  słynną odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Po upływie stu lat od tych wydarzeń w uroczystości na Rossie wzięli udział kombatanci, harcerze, uczniowie, politycy oraz polskie organizacje społeczne na Litwie. Młodzież zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy i uczciła minutą milczenia poległych.  Po uroczystości wszyscy chętni zostali zaproszeni na pieszą wycieczkę szlakiem wyzwolenia Wilna. 

Tekst: Greta Bartosewicz

Redakcja: IDA

Fot. Eryk Iwaszko