IX DYKTANDO POLSKIE NA ŁOTWIE
29 września odbyło się XI Dyktando Polskie na Łotwie. Już od wielu lat impreza odbyła się w gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu.
19 kwietnia mija 100 lat od wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików. Wileński Klub Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Nowa Wilejka” zorganizował obchody i upamiętnił ważne historyczne wydarzenie.
Z tej okazji na cmentarzu wojskowym na Rossie zapalono znicze , oddając hołd polskim żołnierzom, bo właśnie tam 30 pierwszych poległych w walce o Wilno znalazło swoje miejsce pochówku.
Ofensywa Wileńska w kwietniu 1919 była jedną z pierwszych polskich operacji wojskowych podczas wojny polsko-bolszewickiej. Rozpoczęła się o 5:00 nad ranem. Dworzec Wileński został zdobyty jako pierwszy, za pomocą miejscowych kolejarzy. Tego samego dnia zostały wyzwolone ulice miasta i wieczorem na Górze Zamkowej została zerwana czerwona flaga. Oznaczało to klęskę dla wojsk bolszewickich i przełomowe zwycięstwo dla Polski. Operacją wyzwolenia Wilna dowodził pułkownik kawalerii Wojska Polskiego Władysław Zygmunt Belina-Prażmowski oraz naczelny wódz polskich sił zbrojnych Edward Śmigły – Rydz.
21 kwietnia 1919 roku do oswobodzonego Wilna na mszę dziękczynną do Ostrej Bramy przybył Józef Piłsudski, który wjechał konno słynną Kasztanką. 22 kwietnia skierował on słynną odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Po upływie stu lat od tych wydarzeń w uroczystości na Rossie wzięli udział kombatanci, harcerze, uczniowie, politycy oraz polskie organizacje społeczne na Litwie. Młodzież zapaliła znicze na grobach poległych żołnierzy i uczciła minutą milczenia poległych. Po uroczystości wszyscy chętni zostali zaproszeni na pieszą wycieczkę szlakiem wyzwolenia Wilna.
Tekst: Greta Bartosewicz
Redakcja: IDA
Fot. Eryk Iwaszko
29 września odbyło się XI Dyktando Polskie na Łotwie. Już od wielu lat impreza odbyła się w gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu.
Polska kultura, język i tradycje sięgają daleko poza granice Ojczyzny i przetrwały wiele zmian wywołanych przez zabory, ograniczenia i zakazy. Dbanie o historię, zachowanie dziedzictwa narodowego i patriotyzm niezmiennie charakteryzują Polską młodzież.
Jeszcze trochę i będziemy stawić na stoliku, wieszać na ścianie kalendarz na nowy 2021 rok. Podsumowując rok, który mija, każdy będzie miał swoje pozytywne oraz negatywne wspomnienia. Wszystkich nas w tym roku łączy jedne słowo COVID-19, czy inaczej mówiąc: strach, niepewność, niezrozumienie, odrzucenie, agresja, pokora, dostosowanie, nadzieja.