IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

09.04.2019

"ŚPIEWY HISTORYCZNE JANA URSYNA NIEMCEWICZA" WE LWOWIE

Koncert , Aktualności, Materiały własne Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2019-04-09

W niedzielę 7 kwietnia w bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie odbył się wyjątkowy koncert "Śpiewy Historyczne Jana Ursyna Niemcewicza".


Pieśni wykonano w nowej aranżacji Krzesimira Dębskiego, pod którego batutą wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Wśród osobistości biorących udział w koncercie znaleźli się między innymi Abp Metropolita Mieczysław Mokrzycki, który objął koncert patronatem honorowym oraz Bartosz Cichocki ambasador RP na Ukrainie. W wydarzeniu tym wzięli udział również przedstawiciele Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Julian Ursyn Niemcewicz tworzył swoje dzieło w latach 1808–1810 na zamówienie Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a wydano je po raz pierwszy w 1816 roku. Na koncert składał się wybór utworów poświęconych największym polskim władcom, podobnie jak oryginalny zbiór rozpoczął się interpretacją „Bogurodzicy”, a zakończył utworem „Pogrzeb Xcia Józefa Poniatowskiego”.

Koncert współfinansowany był przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" ze środków Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki nad Polakami za granicą.