Razem przeciwko wirusowi
Od początku pandemii życie całkowicie się zmieniło. Bardzo dobrze pamiętamy ten okres, kiedy tak naprawdę jeszcze nikt nie wiedział co to jest pandemia i jak będziemy musieli funkcjonować.
15 grudnia aktorzy studia teatralnego im. Aleksandra Fredry ze Związku Polaków na Ukrainie, z Oddziału im. A. Mickiewicza w Odessie, zaprezentowali w Mikołajewie spektakl „Zemsta” według komedii swojego patrona.
Artyści przyjechali na zaproszenie Obwodowego Oddziału Polaków, aby wziąć udział w projekcie „Suzirja zlagody” promującym przyjaźń ukraińsko-polską.
- Co możemy powiedzieć? Nasi aktorzy bardzo się denerwowali – mówią Stella Michajłowa i Sylwia Cichoń z odeskiego studia teatralnego. - Nieznana scena w sali biblioteki miejskiej. Czy damy radę? Сzy potrafimy przekazać widzom tę cudowną komedię, jej charakter, a szczególnie emocje siedemnastowiecznej Polski? A język? Ten fantastyczny staropolski język, którym posługują się nasi bohaterowie. Czy uda się nam przekazać to wszystko widzom siedzącym na sali, część z nich w ogóle nie znała języka polskiego...
Jak zapewniają wszystko się udało. Mimo że występ trwał aż godzinę widzowie gorącymi oklaskami wspierali artystów w trakcie przedstawienia, a po spektaklu nagrodzili ich głośnymi owacjami.
Artyści chcą podziękować za wszystkie ciepłe słowa skierowane pod ich adresem, szczególnie pani Elżbiecie Sielańskiej, prezes Obwodowego Stowarzyszenia Polaków z Mikołajowa, za organizację całego przedsięwzięcia.
Zdjęcia: Jerzy Pidruszniak.
Od początku pandemii życie całkowicie się zmieniło. Bardzo dobrze pamiętamy ten okres, kiedy tak naprawdę jeszcze nikt nie wiedział co to jest pandemia i jak będziemy musieli funkcjonować.
Na Słowacji powstał kolejny - trzeci teledysk do autorskiej płyty „Za górami, za lasami, za Tatrami“ wydanej przez Klub Polski.
Jesienią 2019 r. Polska i Białoruś, w ramach podtrzymywania i rozwijania dialogu w obszarze kultury między państwami, wspólnie wyszły z propozycją ustanowienia roku 2020 w ramach obchodów rocznicowych UNESCO rokiem upamiętniania 150. rocznicy urodzin Ferdynanda Ruszczyca – malarza, artysty grafika, scenografa teatralnego i pedagoga (1870-1936) – z uwzględnieniem, iż jest to wspólna rocznica Polski i Białorusi.