IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE SENAT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

27.12.2018

Studio Teatralne im. Aleksandra Fredry w Mikołajowie

Teatr, Aktualności Ukraina, Obwód mikołajowski, Mikołajów

15 grudnia aktorzy studia teatralnego im. Aleksandra Fredry ze Związku Polaków na Ukrainie, z Oddziału im. A. Mickiewicza w Odessie, zaprezentowali w Mikołajewie spektakl „Zemsta” według komedii swojego patrona.


Artyści przyjechali na zaproszenie Obwodowego Oddziału Polaków, aby wziąć udział w projekcie „Suzirja zlagody” promującym przyjaźń ukraińsko-polską.

- Co możemy powiedzieć? Nasi aktorzy bardzo się denerwowali – mówią Stella Michajłowa i Sylwia Cichoń z odeskiego studia teatralnego. - Nieznana scena w sali biblioteki miejskiej. Czy damy radę? Сzy potrafimy przekazać widzom tę cudowną komedię, jej charakter, a szczególnie emocje siedemnastowiecznej Polski? A język? Ten fantastyczny staropolski język, którym posługują się nasi bohaterowie. Czy uda się nam przekazać to wszystko widzom siedzącym na sali, część z nich w ogóle nie znała języka polskiego...

Jak zapewniają wszystko się udało. Mimo że występ trwał aż godzinę widzowie gorącymi oklaskami wspierali artystów w trakcie przedstawienia, a po spektaklu nagrodzili ich głośnymi owacjami.

Artyści chcą podziękować za wszystkie ciepłe słowa skierowane pod ich adresem, szczególnie pani Elżbiecie Sielańskiej, prezes Obwodowego Stowarzyszenia Polaków z Mikołajowa, za organizację całego przedsięwzięcia.

Zdjęcia: Jerzy Pidruszniak.